Patrzysz na wiadomości wyszukane dla hasła: dąbrówka w karpaczu

Plany budowy, elektryfikacji, rozbudowy linii - niezrealizowane

Mariusz W. pisze 27-07-2008 18:11:

Witam.

Kiedyś na grupie wywowałem temat o niezrealizowanych planach budowy
linii kolejowych w Polsce. Stworzyłem listę takich linii i stale ją
aktualizuję.
Częstochowa - Sosnowiec
Sosnowiec - Częstochowa - Zduńska Wola - Płock


? Z ominięciem Zawiercia? Bo przecież linia  między S-cem a Cz-wą jest.

Dąbrowa Górnicza Pogoria - Dąbrowa Górnicza Huta Katowice Brama Główna - Dąbrowa Górnicza Huta Katowice Brama 44 (1 tor, 3000 V, 110 km/h)


A to ciekawe jest muszę powiedzieć o_O
Co to miało być, jako kolejka dojazdowa dla pracowników? Ale dlaczego od
Pogorii? Chyba, że od wiaduktu nad torami Zawiercie-Katowice miało się
zaczynać (choć to i tak bez sensu według mnie).

Karpacz - Karpacz Górny - Śnieżka


Wow, miał ktoś wyobraźnię, trzeba przyznać...

 » 

Szukamy miejsca na zorganizowanie wesela (Wroclaw i okolice)

Witam wszystkie panie!!!

Planujemy razem z narzeczonym slub w czerwcu 2009 w okolicach Wroclawia jak rowniez w samym Wroclawiu (lub ewentualnie Karpacza). Przerabialismy juz wszystkie opcje jesli chodzi o miejsce (dwor, dworek, zamek, palacyk, zajazd, dom weselny itp). Bralismy takze pod uwage m.in zabawe pod namiotem w uroczym otoczeniu. Nie trafilismy jednak na nic konkretnego w okolicach Wroclawia (tyczy sie namiotu-a szkoda) dlatego tez zrezygnowalismy z tego pomyslu.
Obecnie interesuje nas zorganizowanie przyjecia na sali (jesli przy sali znajdowalby sie takze dodatkowo namiot rozstawiony w ogrodzie byloby bomba) natomiast co pozostaje dla nas wciaz wazne (i z pewnoscia nie bede tu oryginalna) to otoczenie, czyli woda i zielono a tym samym fajne plenery do zdjec, moze blisko jakiegos lasku np. Myslelismy takze o poprawinach, ale cos w rodzaju grilla na swierzym powietrzu. Miejsca, ktore bralismy pod uwage to Caprice (ale nie ma juz wolnych sobot na ten termin), Stara Garbarnia i palacyk w Palwowicach-restauracja Dabrowa (Jesli ktoras z was byla w jednym z tych miejsc prosilabym bardzo o opinie i wrazenia).

Bylabym wdzieczna za jakakolwiek pomoc i porady w tym zakresie, czyli jesli znacie miejsca godne polecenia we Wroclawiu, okolicach Wroclawia lub Karpacza prosze o odzew.

Pozdrawiam serdecznie

Poczatkujaca

Baza map TrekBuddy

Atlas Polski do TrekBuddy

Atlas składa się z następujących warstw:
1_100km - w skali 1500metrów/piksel - mapa poglądowa do szybkiego odnalezienia rejonu;
2_10km - skala 190m/p - mapa wskazująca duże, średnie i niektóre mniejsze miasta;
3_3km - skala 36m/p - mapa przejazdowa, ładnie różnicuje jakość dróg;
4_2km - skala 22m/p - jak wyżej, różni się kolorystyką znakowania dróg;
5_500m - skala 6m/p - podstawowa mapa do poruszania się po Polsce, zawiera nazwy ulic przejazdowych przez wszystkie miasta;
6_miasta - skala 1,6m/p inaczej 100m, szczegółowe plany następujących miast:

Biała Podlaska,
Białystok,
Bielsko-Biała,
Bydgoszcz,
Chełm,
Ciechanów,
Częstochowa,
Elbląg,
Gdańsk (całe trójmiasto),
Gorzów Wielkopolski,
Grudziądz,
Jasło,
Jelenia Góra,
Kalisz,
Kielce,
Konin,
Koszalin,
Kraków,
Krosno,
Legnica,
Leszno,
Lublin i Świdnik,
Łomża,
Łódź,
Nowy Sącz,
Olsztyn,
Opole,
Ostrołęka,
Piła,
Piotrków Trybunalski,
Płock,
Poznań,
Przemyśl,
Radom,
Rzeszów,
Siedlce,
Sieradz,
Słupsk,
Suwałki,
Szczecin,
Śląsk (Bytom, Gliwice, Katowice, Zabrze, Chorzów, Rybnik, Tychy, Tarnowskie Góry, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Mysłowice, Jaworzno i itd.),
Tarnobrzeg i Sandomierz,
Tarnów,
Toruń,
Wałbrzych,
Warszawa (i okolice w promieniu 30km),
Włocławek,
Wrocław,
Zamość,
Zielona Góra.

Mapy od 1 do 5 obejmują cały obszar kraju natomiast warstwa 6 obejmuje wyłącznie plany miast i okolic. Dodatkowo w 6 warstwie znajdują się plany okolic Karpacza do Szklarskiej Poręby oraz Zakopanego w skali 100m czyli 1,6m/pix.

Oczywiście można używać dowolne pojedyncze mapy.

Całość jest dosyć ciężka, ale myślę, że na prawdę warto!



[ERA] Lokalizacje UMTS

Przyszlo mi do glowy zeby zalozyc nowy temat w ktorym beda wpisywane tylko nowe lokalizacje UMTS'u Ery (prawdopodobnie testowe i te w ktorych sa montowane nodeB) zaobserowane przez forumowiczow...

Lista wyglada nastepujaco:

Andrychów
Babimost
Baranowo
Białogard
Białystok
Bielsk Podlaski
Bielsko Biała
Biskupice
Brodnica
Brwinów
Brzeg
Brzeg Dolny
Bukowina Tatrzańska
Bydgoszcz
Bytów
Chełm
Chełmno
Chodzież
Chojnice
Chojnów
Chrzanów
Ciechanów
Cieszyn
Czarna Góra
Czarnków
Czarnowąsy
Czechowice Dziedzice
Czersk
Czerwionka
Czerwonak
Częstochowa
Darłowo
Dąbrowa Górnicza
Dąbrowa Tarnowska
Dębica
Dębki
Dęblin
Dopiewo
Drezdenko
Drzonowo
Dybowo
Dzierżoniów
Dziwnów
Dziwnówek
Dźwirzyno
Elbląg
Ełk
Garwolin
Gdańsk
Gdynia
Giżycko
Gliwice
Głogów
Gniezno
Gorzów Wielkopolski
Grodzisk Mazowiecki
Grudziądz
Gryfice
Gryfino
Iława
Inowrocław
Janowice Rybnickie
Jantar
Jarocin
Jarosław
Jasło
Jastarnia
Jastrzębie Zdrój
Jawor
Jaworzno
Jedlina Zdrój
Jelcz Laskowice
Jelenia Góra
Jędrzejów
Junoszyno
Kalisz
Kamień Pomorski
Kamionki
Kargowa (woj. lubuskie)
Karpacz
Karwiany
Karwieńskie Błoto II
Kazimierz Dolny
Kąty Rybackie
KędzierzynKoźle
Kępno
Kętrzyn
Kicin
Kielce
Kłodzko
Kobierzyce
Kobylnica
Kołobrzeg
Komorniki
Konin
Konstantynów Łódzki
Końskie
Korbielów
Kostrzyn Wielkopolski
Kościan
Kościerzyna
Koziegłowy
Kraków
Krosno
Krynica
Krynica Morska
Krzyżowa
Kutno
Kwidzyn
Legionowo
Legnica
Lesko
Leszno
Lipno (pow. leszczyński)
Lubin
Lublin
Luboń
Łańcut
Łeba
Łomża
Łódź
Malbork
Marki
Mielec
Międzybrodzie Żywieckie
Międzychód
Międzyrzecz
Międzyzdroje
Mikołajki
Mikołów
Mikoszewo
Milanówek
Mińsk Mazowiecki
Mosina
Mrągowo
Mrzeżyno
Myszków
Nakło nad Notecią
Niechorze
Nowogród Bobrzański
Nowy Dwór Mazowiecki
Nowy Sącz
Nowy Targ
Nysa
Obora k/Gniezna
Oborniki
Olsztyn
Oława
Opole
Orle
Ostaszewo
Ostrołęka
Ostrów Wielkopolski
Pajęczno k. Częstochowy
Pawłowo
Piasek k. Pszczyny
Pieszyce
Piła
Pisz
Pleszew
Płock
Pniewy
Pobiedziska
Polkowice
Połaniec
Poręba k. Zawiercia
Poznań
Prudnik
Przemyśl
Przeworsk
Przeźmierowo
Pszczyna
Puck
Puławy
Pustkowo
Pyrzowice
Radom
Radomsko
Radomyśl Wielki
Radymin
Radzionków
Reda
Rewal
Rogoźno
Rowy
RucianeNida
Rybnik
Rypin
Rząska (k/Krakowa)
Rzepiska
Rzeszów
Rzeszów
Rzucewo
Sandomierz
Siaraków
Siedlce
Skarżysko Kamienna
Skierniewice
Skórzewo
Słupca
Słupsk
Sobieszewo
Sochaczew
Solec Kujawski
Sopot
Stalowa Wola
Starachowice
Stargard Szczeciński
Stary Sącz
Stegna
Stęszew
Strzelce Opolskie
Suchy Las
Sulechów
Suwałki
Swarzędz
Szamotuły
Szczecin
Szczecinek
Szczyrk
Szklarska Poręba
Środa Wlkp.
Świdnica
Świdnik
Świdwin
Świecie
Świnoujście
Tarnowskie Góry
Tarnów
Tczew
Tomaszów Mazowiecki
Toruń
Trzcianka
Trzcielin
Trzebiatów
Trzebnica
Trzęsacz
Tuchola
Tuchów
Tulce
Tychy
Tylicz
Ustroń
Ustrzyki Dolne
Wadowice
Wałbrzych
Wałcz
Warszawa
Wąchock
Wągrowiec
Wejherowo
Węgorzewo
Wielichowo
Wieruszów
Wisła
Władysławowo
Włocławek
Wodzisław Śląski
Wolsztyn
Wołomin
Wrocław
Wronki
Września
Wschowa
Wysoka Wieś
Wytrębowice
Zabrze
Zakroczyn
Zamość
Zator
Zawiercie
Zawoja
Ząbki
Zielona Góra
Żagań
Żary
Żnin
Żory
Żywiec

MAPA ZASIĘGU SIECI ERA

 » 

[ERA] Lokalizacje UMTS

yagi: fajnie by bylo gdyby zrobic alfabetycznie listę minuta pracy w ms word

sortowanie w Wordzie?może Excelu

Z tym że tak nie ma chronologii

Białogard
Białystok
Bielsk Podlaski
Bielsko Biała
Brodnica
Brwinów
Brzeg Dolny
Bukowina Tatrzańska
Bydgoszcz
Bytów
Chełm
Chełmno
Chodzież
Chojnice
Chojnów
Chrzanów
Ciechanów
Cieszyn
Czarna Góra
Czarnowąsy
Czechowice Dziedzice
CzechowiceDziedzice
Czersk
Częstochowa
Darłowo
Dąbrowa Górnicza
Dębica
Dębki
Drzonowo
Dybowo
Dziwnów
Dziwnówek
Dźwirzyno
Elbląg
Ełk
Garwolin
Gdańsk
Gdynia
Giżycko
Gliwice
Głogów
Gniezno
Gorzów Wielkopolski
Grodzisk Mazowiecki
Grudziądz
Gryfice
Gryfino
Iława
Inowrocław
Janowice Rybnickie
Jantar
Jarosław
Jasło
Jastarnia
Jastrzębie Zdrój
Jaworzno
Jedlina Zdrój
Jelenia Góra
Jędrzejów
Junoszyno
Kalisz
Kamień Pomorski
Karpacz
Karwiany
Karwieńskie Błoto II
Kąty Rybackie
KędzierzynKoźle
Kielce
Kołobrzeg
Konin
Konstantynów Łódzki
Końskie
Korbielów
Kościan
Kościerzyna
Kraków
Krosno
Krynica
Krynica Morska
Krzyżowa
Kwidzyn
Kwidzyń
Legionowo
Legnica
Lesko
Leszno
Lubin
Lublin
Łańcut
Łeba
Łomża
Łódź
Malbork
Marki
Mielec
Międzyzdroje
Mikołajki
Mikołów
Mikoszewo
Milanówek
Mińsk Mazowiecki
Mosina
Mrągowo
Mrzeżyno
Myszków
Nakło nad Notecią
Niechorze
Nowy Dwór Mazowiecki
Nowy Sącz
Nowy Targ
Nysa
Obora k/Gniezna
Oborniki
Olsztyn
Oława
Opole
Orle
Ostaszewo
Ostrów Wielkopolski
Pajęczno k. Częstochowy
Pawłowo
Piła
Pisz
Płock
Pniewy
Polkowice
Połaniec
Poręba k. Zawiercia
Poznań
Prudnik
Przeworsk
Pszczyna
Puck
Pustkowo
Pyrzowice
Radom
Radomsko
Radzionków
Reda
Rogoźno
Rowy
RucianeNida
Rybnik
Rypin
Rząska (k/Krakowa)
Rzepiska
Rzeszów
Rzeszów
Rzucewo
Siedlce
Skierniewice
Słupsk
Sobieszewo
Sochaczew
Solec Kujawski
Sopot
Stalowa Wola
Starachowice
Stargard Szczeciński
Stary Sącz
Stegna
Strzelce Opolskie
Sulechów
Suwałki
Szamotuły
Szczecin
Szczecinek
Szczyrk
Szklarska Poręba
Świdnik
Świdwin
Świecie
Świnoujście
Tarnowskie Góry
Tarnów
Tczew
Tomaszów Mazowiecki
Toruń
Trzcielin
Trzebiatów
Trzebnica
Trzęsacz
Tuchola
Tychy
Tylicz
Ustroń
Wadowice
Wałbrzych
Warszawa
Wejherowo
Węgorzewo
Wielichowo
Wieluń
Wisła
Władysławowo
Włocławek
Wodzisław Śląski
Wołomin
Wrocław
Wronki
Wysoka Wieś
Wytrębowice
Zabrze
Zakroczyn
Zamość
Zator
Zawiercie
Zawoja
Ząbki
Zielona Góra
Żagań
Żary
Żnin
Żory
Żywiec

trekbudy

aha. Mapy

Mapa Polski
Kod:

Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Tatry Wysokie
Kod:

Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Bieszczady
Kod:

Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Ziemia Kłodzka
Kod:

Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Mapa Albanii
Kod:

Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Bieszczady atlas
Kod:

Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Bardzo dokładny Atlas Polski do TrekBuddy
Posiada 4 warstwy przełączane klawiszem 7.
1. Panorama - 60 km
2. PL1 - 9 km
3. PL2 - 2 km
4. PL3 - 500m
Kod:

Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Bardzo dokładny Atlas Warszawy do TrekBuddy
Posiada 3 warstwy przełączane klawiszem 7.
1. Wwa_1 - 2 km
2. Wwa_2 - 100 m
3. Wwa_sat - 100 m

Trzecia warstwa składa się ze zdjęć satelitarnych zrobionych latem 2007 i 2008 roku, więc w tym atlasie znajdziesz dokładny obraz z góry miejsca gdzie się obecnie znajdujesz lub do którego zmierzasz!

Warstwy wykonane są w opraciu o 9 arkuszy dzięki czemu bardzo szybko się ładuje - nawet 5 razy szybciej niż dostepna w sieci mapa z Google!

Bez wątpienia jest to najlepsza mapa dla każdego mieszkańca Warszawy nawet gdy nie posiada modułu GPS.
Kod:

Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Atlas składa się z następujących warstw:
1_100km - w skali 1500metrów/piksel - mapa poglądowa do szybkiego odnalezienia rejonu;
2_10km - skala 190m/p - mapa wskazująca duże, średnie i niektóre mniejsze miasta;
3_3km - skala 36m/p - mapa przejazdowa, ładnie różnicuje jakość dróg;
4_2km - skala 22m/p - jak wyżej, różni się kolorystyką znakowania dróg;
5_500m - skala 6m/p - podstawowa mapa do poruszania się po Polsce, zawiera nazwy ulic przejazdowych przez wszystkie miasta;
6_miasta - skala 1,6m/p inaczej 100m, szczegółowe plany następujących miast:

Biała Podlaska,
Białystok,
Bielsko-Biała,
Bydgoszcz,
Chełm,
Ciechanów,
Częstochowa,
Elbląg,
Gdańsk (całe trójmiasto),
Gorzów Wielkopolski,
Grudziądz,
Jasło,
Jelenia Góra,
Kalisz,
Kielce,
Konin,
Koszalin,
Kraków,
Krosno,
Legnica,
Leszno,
Lublin i Świdnik,
Łomża,
Łódź,
Nowy Sącz,
Olsztyn,
Opole,
Ostrołęka,
Piła,
Piotrków Trybunalski,
Płock,
Poznań,
Przemyśl,
Radom,
Rzeszów,
Siedlce,
Sieradz,
Słupsk,
Suwałki,
Szczecin,
Śląsk (Bytom, Gliwice, Katowice, Zabrze, Chorzów, Rybnik, Tychy, Tarnowskie Góry, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Mysłowice, Jaworzno i itd.),
Tarnobrzeg i Sandomierz,
Tarnów,
Toruń,
Wałbrzych,
Warszawa (i okolice w promieniu 30km),
Włocławek,
Wrocław,
Zamość,
Zielona Góra.

Mapy od 1 do 5 obejmują cały obszar kraju natomiast warstwa 6 obejmuje wyłącznie plany miast i okolic. Dodatkowo w 6 warstwie znajdują się plany okolic Karpacza do Szklarskiej Poręby oraz Zakopanego w skali 100m czyli 1,6m/pix.

Oczywiście można używać dowolne pojedyncze mapy.

Całość jest dosyć ciężka, ale myślę, że na prawdę warto!

Kod:

Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



Zarejestruj się aby zobaczyć ten link lub tekst.



no pass

Linki zamieszczamy w tagach
[code] Robert4451

Konkurs...

dolnośląskie
(25 miast) Bolesławiec, Chocianów, Chojnów, Dzierżoniów, Głogów, Jawor, Jelenia Góra, Karpacz, Kłodzko, Legnica, Lubań, Lubin, Nowa Ruda, Oborniki Śląskie, Oleśnica, Polkowice, Strzegom, Syców, Świdnica, Wałbrzych, Wrocław, Zgorzelec, Ziębice, Złotoryja, Żmigród
kujawsko-pomorskie
(17 miast) Brodnica, Bydgoszcz, Golub-Dobrzyń, Grudziądz, Inowrocław, Kamień Krajeński, Mrocza, Nakło, Rypin, Sępólno Krajeńskie, Świecie, Toruń, Tuchola, Więcbork, Włocławek, Żnin
lubelskie
(11 miast) Biała Podlaska, Chełm, Dęblin, Kraśnik, Lubartów, Lublin, Łuków, Międzyrzec Podlaski, Puławy, Radzyń Podlaski, Świdnik
lubuskie
(10 miast) Gorzów Wielkopolski, Kostrzyn nad Odrą, Nowa Sól, Słubice, Strzelce Krajeńskie, Skwierzyna, Sulęcin, Zbąszynek, Zielona Góra, Żagań
łódzkie
(17 miast) Aleksandrów Łódzki, Bełchatów, Głowno, Kutno, Łowicz, Łódź, Pabianice, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Rawa Mazowiecka, Sieradz, Skierniewice, Tomaszów Mazowiecki, Wieruszów, Zduńska Wola, Zelów, Zgierz
małopolskie
(18 miast) Bochnia, Bukowno, Kraków, Libiąż, Limanowa, Mszana Dolna, Myślenice, Niepołomice, Nowy Sącz, Olkusz, Oświęcim, Skawina, Stary Sącz, Szczawnica, Tarnów, Trzebinia, Wieliczka, Zakopane
mazowieckie
(30 miast) Ciechanów, Grodzisk Mazowiecki, Legionowo, Łaskarzew, Łosice, Marki, Mińsk Mazowiecki, Mława, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Otwock, Pionki, Płock, Płońsk, Radom, Serock, Siedlce, Sochaczew, Sokołów Podlaski , Sulejówek, Warszawa, Węgrów, Wołomin, Ząbki, Zielonka, Żyrardów
opolskie
(5 miast) Brzeg, Kędzierzyn-Koźle, Namysłów, Nysa, Opole
podkarpackie
(12 miast) Dukla, Jarosław, Jasło, Kolbuszowa, Leżajsk, Mielec, Nowa Dęba, Przemyśl, Przeworsk, Rzeszów, Sanok, Tarnobrzeg
podlaskie
(9 miast) Augustów, Bielsk Podlaski, Grajewo, Kolno, Łomża, Sokółka, Suwałki, Wysokie Mazowieckie, Zambrów
pomorskie
(23 miasta) Brusy, Bytów, Chojnice, Czersk, Człuchów, Gdańsk, Gdynia, Kartuzy, Kępice, Kwidzyn, Lębork, Łeba, Malbork, Miastko, Puck, Reda, Rumia, Słupsk, Sopot, Starogard Gdański, Tczew, Ustka, Wejherowo
śląskie
(29 miast) Będzin, Bielsko-Biała, Bytom, Chorzów, Cieszyn, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Katowice, Knurów, Lubliniec, Myszków, Piekary Śląskie, Racibórz, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Skoczów, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Ustroń, Zabrze, Zawiercie, Żory, Żywiec
świętokrzyskie
(6 miast) Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Połaniec, Sandomierz, Skarżysko-Kamienna, Starachowice
warmińsko-mazurskie
(11 miast) Braniewo, Działdowo, Elbląg, Ełk, Gołdap, Iława, Lubawa, Olsztyn, Ostróda, Pasłęk, Szczytno
wielkopolskie
(36 miast) Dolsk, Gniezno, Jarocin, Kalisz, Kępno, Kleczew, Koło, Konin, Kościan, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Książ Wielkopolski , Leszno, Oborniki, Odolanów , Ostrów Wielkopolski, Ostrzeszów, Piła, Pleszew, Pobiedziska, Poznań, Rawicz, Rogoźno, Rydzyna, Sieraków, Sulmierzyce, Szamotuły, Ślesin , Śrem, Trzcianka, Turek, Wągrowiec, Wolsztyn, Września, Złotów, Żerków
zachodniopomorskie
(15 miast) Białogard, Biały Bór, Borne Sulinowo, Choszczno, Dębno, Kołobrzeg, Koszalin, Łobez, Nowogard, Police, Stargard Szczeciński, Szczecin, Szczecinek, Świnoujście, Złocieniec

[PLAY] Lokalizacje UMTS/HSDPA

Postanowiłem założyć temat, w którym zebralibysmy i na bierząco aktualizowali na podstawie obserwacji czy lokalnych BIPów, rozwój sieci Play.

Pomyślałem, żeby nieco zmienić formę tematu, podpatrując ten o nowych lokalizacjach UMTS Ery moderatora yagi'ego Postaram się na bierząco aktualizować listę. Poniżej wypisuję miejscowości gdzie już działa sieć macierzysta Play, uzyskane z tego tematu od Was - użytkowników jak i z bardzo dokładnej aczkolwiek niekompletnej mapki zasięgu usługi Play Online.

Zatem, Play działa w (kolejność alfabetyczna):

- Aleksandrów Kujawski
- Aleksandrów Łódzki
- Annopol (woj. lubelskie)
- Barczewo
- Bełchatów
- Będzin
- Biała Podlaska
- Białogard
- Białystok
- Bielany Wrocławskie
- Bielsko – Biała
- Blachownia
- Błonie
- Bochnia
- Brodnica
- Bydgoszcz
- Bytom
- Chełm
- Chełmno
- Chojnice
- Chojnów
- Chorzów
- Choszczno
- Chotomów
- Chrzanów
- Ciechanów (woj. mazowieckie)
- Ciechocinek
- Czeladź
- Czerwionka (pow. rybnik) ?
- Częstochowa
- Dąbrowa Górnicza
- Dębica
- Drawsko Pomorskie
- Dzierżoniów (woj. dolnośląskie)
- Elbląg
- Garwolin
- Giżycko
- Gliwice
- Głogów
- Głowno
- Gniezno
- Gorzów Wielkopolski
- Gorzyce (woj. podkarpackie)
- Gostynin (woj. mazowieckie)
- Góra
- Grójec (woj. mazowieckie)
- Grudziądz
- Iława
- Inowrocław
- Janikowo
- Jarocin
- Jastarnia
- Jawor
- Jelcz-Laskowice
- Kajetany
- Kalisz
- Kartuzy
- Katowice -> GOP
- Kąty Wrocławskie
- Kędzierzyn Koźle
- Kęty (pow. oświęcimski) <czeka na odpalenie>
- Kielce
- Kobierzyce
- Koluszki
- Kołbaskowo
- Koło (woj. wielkopolskie, pow. kolski)
- Kołobrzeg
- Kołobuck
- Konstantynów Łódzki
- Kostrzyn Wielkopolski
- Koszalin (?)
- Kościan
- Kotlin (woj. wielkopolskie)
- Kozy (woj. śląskie, pow. bielski)
- Kożuchów
- Kraków
- Krotoszyn
- Krynica Zdrój (woj. małopolskie)
- Kwidzyn
- Legionowo
- Legnica
- Leszczyny (pow. rybnik) ?
- Leszno
- Lipno
- Lubartów
- Lubin
- Lublin
- Luboń /pod Poznaniem/
- Lubsko
- Łagów
- Łask (woj. łódzkie)
- Łęczyca
- Łodygowice (woj. śląskie)
- Łomża (woj. podlaskie)
- Łosice
- Łódź
- Łuków
- Malbork
- Mielec
- Mława
- Morawica
- Mosina
- Mrągowo
- Mszczonów
- Mysłowice
- Nakło nad Notecią
- Nasielsk (woj. mazowieckie, pow. nowodworski)
- Niemodlin
- Nowe
- Nowe Skalmierzyce
- Nowy Targ
- Nysa
- Nysa
- Oleśnica
- Olsztyn
- Oława
- Opoczno
- Opole
- Ostrowiec Świętokrzyski
- Ostróda
- Ostrów Wielkopolski
- Oświęcim
- Otwock
- Ozorków
- Pabianice
- Pelplin
- Piaseczno
- Piechowice
- Piła
- Piotrków Trybunalski
- Pleszew (woj. wielkopolskie)
- Płock
- Płońsk
- Pobiedziska
- Police
- Polkowice
- Poznań
- Pruszków
- Przasnysz (woj. mazowieckie)
- Przemyśl
- Pszczyna
- Puck
- Puławy
- Pyskowice
- Rabka-Zdrój
- Racibórz
- Radom
- Radomsko
- Reda
- Rembertów
- Rumia
- Rybnik
- Ryki
- Rzeszów
- Sandomierz
- Siedlce
- Siemianowice Śląskie
- Sieradz
- Sierpc
- Skierniewice
- Sławków
- Słupsk
- Sobótka
- Sochaczew
- Solec Kujawski
- Sosnowiec
- Stalowa Wola
- Starachowice
- Sulechów
- Szamotuły
- Szczecin
- Szydłowiec
- Śmigiel
- Śrem
- Świdnik
- Świebodzin (?)
- Świecie
- Tarczyn
- Tarnobrzeg
- Tarnów
- Tomaszów Mazowiecki
- Toruń
- Trójmiasto – Gdańsk/Sopot/Gdynia
- Trzcianka
- Tuchola
- Tuszyn
- Tychy
- Ujście /k. Piły
- Ustka
- Walcz
- Warszawa (aglomeracja… jakby gdzieś jeszcze nie było, to pisać)
- Wągrowiec
- Wejherowo
- Wieliczka
- Wieluń
- Wisła (woj. śląskie)
- Władysławowo
- Włocławek
- Wołomin
- Wołów
- Wrocław
- Września
- Wyszków (woj. mazowieckie)
- Zabrze
- Zagrody
- Zakopane
- Zamość
- Zawiercie (woj. śląskie)
- Zduńska Wola
- Zelów
- Zgierz
- Zielona Góra
- Złotoryja
- Żory
- Żuromin
- Żyrardów
- Żywiec

Pokusiło mnie też o wypisanie miejscowości gdzie może już jest, a może dopiero ma być uruchomione 3G Play z wykazu opublikopwanego przez uke. Nie doszedłem do połowy i zacząłem tego żałować bo ilości miejsc jest bardzo dużo. Jednak skończyłem i proszę mieszkańców/przejezdnych o potwierdzanie czy jest już w tych miejscach zasięg. Mogły mi się tutaj zaplątać jakieś dzielnice wielkich miast - jak tak, to napiszcie i wykreślę (kolejność alfabetyczna):

Augustów, Barczewo, Barlinek, Bartoszyce, Barwinów, Górnicza, Białogard, Bielawa, Chełmża, Chodzież, Chwaszczyno, Ciechanów, Czechowice-Dziedzice,
Czerwonak, Długoręka, Drawsko Pomorskie, Garwolin, Giżycko, Gniezno, Goleniów, Gostynin, Góra, Grodzisk Mazowiecki, Gródków, Grójec, Hajnówka, Iława, Jarocin, Jastrzębia Góra, Jawor, Jaworzno, Jelenia Góra, Karpacz, Kartuzy, Gryfice, Kętrzyn, Klikowa, Kobierzyce, Kobyłka, Kolbudy, Kołbaskowo, Koło, Kołobrzeg, Konin, Kostrzyn nad Odrą, Kowale, Koziegłowy, Kożuchów, Krasnystaw, Kraśnik, Ostrołęka, Krotoszyn, Lębork, Lipno, Lubawskie, Lubieszyn, Łask, Łaziska Górne, Łuków, Maków Mazowiecki, Malbork, Malinówek, Michałowice, Międzyrzecz, Mikołajki, Mikołów, Milicz, Mogilany, Mościsko, Mrągowo, Myślenice, Nakło nad Notecią, Nakło Śląskie, Nowe, Nowy Targ, Oborniki, Olesno, Oleśnica, Ostróda, Ozorków, Pajęczno, Parczew, Pasłęk, Piła, Pleszew, Pruszcz Gdański, Przejazdowo, Pułtusk, Raszyn, Przasnysz, Racibórz, Reguły, Ruda Śląska, Rypin, Sandomierz, Siechnice, Siemiatycze, Sierpc, Sitasiówka-Nowiny, Skarżysko-Kamienna, Skrzydłowice, Skwierzyna, Słupca, Stalowa Wola, Starachowice, Stargard Szczeciński, Strzegom, Suwałki, Swarzędz, Szczucin, Szklarska Poręba, Szymbork, Śląskie, Śrem, Świdnica, Świętochłowice, Świnoujście, Tarnowo Podgórne, Tarnów, Tczew, Trzcinka, Trzebnica, Ustka, Wałbrzych, Węgrowiec, Węgrów, Wieluń, Władysławowi, Wołów, Września, Zamość, Zgierz, Zielonka, Zielonki, Złotoryja, Złotów, Żarów, Żory, Żyrardów.

Zaznaczam raz jeszcze, że cały czas mówimy o zasięgu macierzystym Play, a nie roamingu Plusa.

[PLAY] Lokalizacje UMTS/HSDPA

Nie wiem czy było ale umieszczam lista 476 miast z pozwoleniami UMTS sieci P4

Aleksandrów Kujawski
Aleksandrów Łódzki
Andrychów
Augustów
Barczewo
Barlinek
Bartoszyce
Bełchatów
Będzin
Biała Podlaska
Białe Błota
Białogard
Białystok
Bielany Wrocławskie
Bielawa
Bielsko Biała
Bielsko-Biała
Bieruń
Biłgoraj
Blachownia
Blizanówek
Błonie
Bochnia
Bolesławiec
Bolków
Braniewo
Brodnica
Brwinów
Brzeg
Brzeg Dolny
Brzeszcze
Brzoza
Buczkowice
Buk
Bulowice
Busko-Zdrój
Bydgoszcz
Bytom
Chełm
Chełmek
Chełmiec
Chełmno
Chełmża
Chodzież
Chojnice
Chojnów
Chorzów
Choszczno
Chotomów
Chrzanów
Chwaszczyno
Ciechanów
Ciechocinek
Cieszyn
Czechowice-Dziedzice
Czeladź
Czerwionka-Leszczyny
Czerwonak
Częstochowa
Człuchów
Darłowo
Dawidy
Dąbrowa Górnicza
Dąbrowica
Deszczno
Dębica
Długołęka
Drawsko Pomorskie
Duszniki Zdrój
Dziekanów Leśny
Elbląg
Ełk
Garwolin
Gądki
Gdańsk
Gdynia
Gierałtowice
Giżycko
Gliwice
Głogów
Głosków
Głowno
Głubczyce
Gniezno
Goczałkowice-Zdrój
Goleniów
Golina
Golub-Dobrzyń
Gorlice
Gorzów Wielkopolski
Gorzów Wlkp.
Gorzyce
Gostynin
Gościcino
Góra
Góra Kalwaria
Grabów nad Prosną
Grajewo
Grodków
Grodzisk Mazowiecki
Grójec
Grudziądz
Grybów
Gryfice
Hajnówka
Iława
Imielin
Inowrocław
Jabłonna
Janikowo
Janki
Janów Lubelski
Jarocin
Jarosław
Jasło
Jastarnia
Jastrzębia Góra
Jastrzębie-Zdrój
Jawor
Jaworze
Jaworzno
Jelcz-Laskowice
Jelenia Góra
Jędrzejów
Józefów
Kalety
Kalisz
Kamienna Góra
Kanie
Karpacz
Kartuzy
Karwia
Katowice
Kąty Wrocławskie
Kędzierzyn Koźle
Kędzierzyn-Koźle
Kępno
Kętrzyn
Kęty
Kielce
Klikawa
Kluczbork
Kłobuck
Knurów
Kobierzyce
Kobylnica
Kobyłka
Kolbudy
Kolbuszowa
Koluszki
Kołbaskowo
Koło
Kołobrzeg
Konarzewo
Konin
Konstancin-Jeziorna
Konstantynów Łódzki
Końskie
Koronowo
Kosewo
Kostrzyca
Kostrzyn
Kostrzyn nad Odrą
Koszalin
Kościan
Kościerzyna
Kotlin
Kowale
Koziegłowy
Kozy
Kożuchów
Krakow
Kraków
Krapkowice
Krasnystaw
Kraśnik
Krosno Odrzańskie
Krotoszyn
Kryniczno
KRZESZOWICE
Kutno
Kwidzyn
Laski
Legionowo
Legnica
Leszno
Lębork
Libiąż
Lidzbark Warmiński
Limanowa
Lipno
Lubartów
Lubasz
Lubicz
Lubieszyn
Lubin
Lublin
Lubliniec
Luboń
Lubsko
Łańcut
Łapy
Łask
Łaziska Górne
Łeba
Łęczna
Łęczyca
Łomianki
Łomża
Łosice
Łowicz
Łódź
Łuków
Maków Mazowiecki
Malbork
Marki
Miasteczko Śląskie
Michałowice
Mielec
Mierzyn
Mietniów
Międzyrzec Podlaski
Międzyrzecz
Miękinia
Mikołajki
Mikołów
Milanówek
Milicz
Mińsk Mazowiecki
Mława
Mogilany
Mogilno
Morawica
Mosina
Mościska
Mrągowo
Mszczonów
Mysłowice
Myszków
Myślenice
Myślibórz
Nadarzyn
Nakło nad Notecią
Nakło Śląskie
Niemodlin
Nowa Ruda
Nowa Sól
Nowe
Nowe Miasto Lubawskie
Nowe Skalmierzyce
Nowogrodziec
Nowy Dwór Mazowiecki
Nowy Sącz
Nowy Targ
Nysa
Oborniki
Olesno
Oleśnica
Olkusz
Olsztyn
Oława
Opatówek
Opoczno
Opole
Orzesze
Ostrołęka
Ostrowiec Świętokrzyski
Ostróda
Ostrów Mazowiecka
Ostrów Wlkp.
Ostrzeszów
Oświęcim
Otwock
Ozimek
Ozorków
Pabianice
Pajęczno
Parczew
Pasłęk
Pelplin
Piaseczno
Piastów
Piechowice
Piekary Śląskie
Pierwoszyno
Pilchowice
Piła
Pionki
Piotrków Trybunalski
Pisarzowice
Pleszew
Plewiska
Płock
Płońsk
Pobiedziska
Podgórzyn
Police
Polkowice
Poraj
Poręba
Poznań
Praszka
Prudnik
Pruszcz Gdański
Pruszków
Przasnysz
Przecław
Przejazdowo
Przemyśl
Przeźmierowo
Pszczółki
Pszczyna
Pszów
Puck
Puławy
Pułtusk
Pyrzowice
Pyrzyce
Pyskowice
Rabka-Zdrój
Racibórz
Radlin
Radom
Radomsko
Radzyń Podlaski
Raszyn
Reda
Reguły
Rogoźno
Różan
Ruda Śląska
Rumia
Rybnik
Rychwał
Ryki
Rypin
Rzeszow
Rzeszów
Rzgów
Sandomierz
Siechnice
Siedlce
Siemianowice Śląskie
Siemiatycze
Sieradz
Sierpc
Sitówka-Nowiny
Skarżysko Kamienna
SKAWINA
Skierniewice
Skoczów
Skórzewo
Skwierzyna
Sławków
Słupca
Słupsk
Sobótka
Sochaczew
Sokołów Podlaski
Sokółka
Solec Kujawski
Sopot
Sosnowiec
Stalowa Wola
Starachowice
Stare Miasto
Stargard Szczeciński
Starogard Gdański
Staszów
Stawiszyn
Stęszew
Stobno
Strzegom
Sucha Beskidzka
Suchedniów
Sulechów
Sulejówek
Sulęcin
Suwałki
Swarzędz
Syców
Szaflary
Szamotuły
Szczecin
Szczecinek
Szczucin
Szczyrk
Szklarska Poręba
Szydłowiec
Szymbark
Śmigiel
Śrem
Środa Wlkp.
Świdnica
Świdnik
Świebodzice
Świebodzin
Świecie
Świerklaniec
Świętochłowice
Świlcza
Świnoujście
Tarczyn
Tarnobrzeg
Tarnowo Podgórne
Tarnowskie Góry
Tarnów
Tczew
Tomaszów Lubelski
Tomaszów Mazowiecki
Toruń
Trzcianka
Trzebinia
Trzebnica
Tuchola
Turek
Tuszyn
Twardogóra
Tychy
Ujście
Ustka
Ustroń
Wałbrzych
Wałcz
Warszawa
Warzymice
Wasilków
Wąbrzeźno
Wągrowiec
Wejherowo
Wesoła k. Radomia
Węgrów
Wieliczka
Wieluń
Wieruszów
Wisła
Władysławowo
Włocławek
Włodawa
Włoszczowa
Wodzisław Śląski
Wojkowice
Wola
Wołomin
Wołów
Wrocław
Wronki
Września
Wysoki Kościół
Wyszków
Zabierzów
Zabrze
Zakopane
Zambrów
Zamość
Zawada
Zawiercie
Ząbki
Zbrosławice
Zduńska Wola
Zelów
Zgierz
Zielona Góra
Zielonka
Zielonki
Złotoryja
Złotów
Żagań
Żarów
Żary
Żnin
Żory
Żuromin
Żychlin
Żyrardów
Żywiec

Chaos na dworcu PKS

Ostatnio sporo korzystam z naszego dworca PKS regularnie jeżdżąc do i z Rybnika i zauważyłem ostatnio, że wraz ze wzrostem liczby kursów przebiegających przez Gliwice wzrasta bardzo chaos na gliwickim dworcu.
Główny problem polega na trzech ułomnościach organizacyjnych dworca:
1. Dworzec jest już zwyczajnie za mały.
2. Brakuje równomiernego rozplanowania kursów na stanowiskach, a nowe połączenia są tylko bezrefleksyjnie dopisywane do już istniejących.
3. Organizacja stanowisk jest zupełnie bezmyślna i utrudnia sprawne korzystanie z dworca.

Ale po kolei. Obecny wygląd naszego dworca powstawał jakieś kilkanaście lat temu (nie znam dokładnej daty, ale pamiętam, że już za mojego życia). Jak na mój gust jest to już dość długi okres czasu, co przyczynia się do dwóch problemów: a) jego wielkość nijak ma się do ostatnio bardzo wzmożonego ruchu autobusów, co kończy się ich spiętrzeniem i niemałym chaosem; b) rozwiązania, które na owe czasy były bardzo innowacyjne (połączenia szkła i nierdzewnej stali) dziś są już, najdelikatniej mówiąc, bardzo nieestetyczne. Oczywiście jakakolwiek rozbudowa dworca jest niemożliwa, trzeba więc dołożyć wszelkich starań, żeby jak najlepiej zorganizować ruch na nim (patrz następny akapit).
Nie mniej jednak, możliwe i mile widziane byłoby przerobienie konstrukcji samego dworca na konstrukcję bardziej estetyczną i praktyczną (wiąże się to oczywiście z przebudową całego placu dworcowego, gdyż jest to jedna całość architektoniczna). Myślę, że tak reprezentacyjny plac, jakim jest plac przed dworcem PKP (dworzec PKS jest częścią tego placu) wart jest zainwestowania dodatkowych pieniędzy, gdyż stanowi wizytówkę całego miasta wobec nowoprzybyłych podróżnych (a jak wiadomo, pierwsze wrażenie jest najważniejsze). Z tego samego powodu jestem zdecydowanym zwolennikiem wyburzenia bardzo paskudnego, jak na mój gust, budynku Biprohutu, który też psuje to wrażenie, ale to zupełnie inna historia. Dodatkowo warto poświęcić chwilkę czasu wnętrzu budynku dworca, gdyż jest ono w stanie bardzo, ale to bardzo katastrofalnym, co nijak nie przystoi takiemu prężnemu miastu jakim są Gliwice. Zakładam, że o ile kwestia samego dworca (stanowisk) może być podstawą pewnych dyskusji, o tyle sytuacja wnętrza dworca PKS jest dla wszystkich oczywista. Wymaga ona kapitalnego remontu poczynając od samego wnętrza, które jest zimne i bardzo niegościnne, a kończąc na najzwyklejszym zbiorczym rozkładzie jazdy, który nie ma prawa mieć charakteru kilku zadrukowanych i posklejanych kartek (to już nawet ta – wciąż zresztą wisząca – „tablica barowa&#8221; była lepszym pomysłem). Uważam, że sprawa ta zdecydowanie zbyt długo jest bagatelizowana i warto byłoby podjąć ją, choćby przy okazji wspomnianego gwałtownego zwiększenia ruchu na gliwickim dworcu (piszę gwałtownego, jako że w ciągu ostatnich miesięcy dał się zauważyć kilkuset procentowy przyrost dalekobieżnych kursów zawijających na nasz dworzec, czego nie sposób zignorować, szczególnie przy kurczącej się w ostatnich dniach ofercie kolejowej). Myślę, że zostawię na razie na boku wszelkie konkretne pomysły przebudowy, tym bardziej, że nie one mają być – w założeniu – sercem tego wątku, a poza tym, chciałbym możliwie skrócić moją wypowiedź.

Bardziej niż sam wygląd drażni mnie funkcjonowanie samego dworca i temu chciałbym poświęcić nieco więcej miejsca. Jak już zaznaczyłem, winę ponosi tu niepoprawne rozmieszczenie kursów na istniejących stanowiskach. Jest jasne, że prawidłowy ład organizacyjny dworca powinien opierać się na równomiernym i sensownym rozmieszczeniu kursów na istniejących stanowiskach, czego obecny ład nie zapewnia. Apelowałbym więc do kompetentnych osób z Państwowego Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Gliwicach o możliwą zmianę tego stanu rzeczy.
Od razu wyjaśniam, że pisząc o rozmieszczeniu „równomiernym&#8221; mam na myśli taką sytuację, gdy wszystkie stanowiska wykorzystywane są w tym samym stopniu i nie zdarza się, by na pojedynczych stanowiskach zatrzymywały się po dwa albo trzy autobusy jednocześnie, podczas gdy pozostałe stoją puste. Rozmieszczenie „sensowne&#8221; zaś, to takie intuicyjne rozmieszczenie pozwalające łatwo odszukać to stanowisko, którego akurat poszukuje podróżny. W praktyce oznacza to ustalenie prostego systemu identyfikacji stanowisk, na przykład poprzez przypisanie do nich konkretnych kierunków odjazdów.
W obecnej sytuacji obie te fundamentalne zasady racjonalizacji ruchu na terenie dworca są systematycznie ignorowane, co tworzy tytułowy chaos. Jako przykład podam sytuację, jaka powtarza się pięć razy w tygodniu o godzinie 6:50. O tej godzinie na dworcu znajdują się (planowo) trzy autobusy: do Rybnika, Dąbrówki i Częstochowy. Z pewnych powodów autobusy do Rybnika i Częstochowy odjeżdżają o tej samej porze i z tego samego stanowiska. Jak widać nie ma tu zastosowania żadna z obu powyższych zasad, ani ta mówiąca o równomierności (skoro pięć innych stanowisk stoi pustych, a dwa autobusy kumuluje się na jednym i tym samym), ani ta mówiąca o sensowności (skoro Rybnik i Częstochowa leżą od Gliwic w dwóch idealnie przeciwnych kierunkach – południe i północ). Idąc dalej tym tropem. Pytamy, co robi Częstochowa pośród listy takich miejscowości, jak Cieszyn, Rybnik, Wodzisław czy Jastrzębie. Wyraźnie widać, że Częstochowa jest tu co najmniej nie na miejscu, nie mówiąc o tym, że podobna kolizja przytrafia się i drugi raz o godzinie 10.40 (znów kolizja Rybnik – Częstochowa) i 14.05/10/15 (kolizja potrójna Częstochowa – Rybnik – Stanica). Oczywistym jest, że przy obecnym układzie komunikacyjnym naturalną poprawką byłoby przyczepienie odjazdów do Częstochowy do stanowiska 3 razem z takimi kierunkami jak Łódź, Pajęczno czy Warszawa. Na tymże samym stanowisku trzecim odnajdujemy z kolei połączenia które niewiadomo czemu wykonały drogę przeciwną czyli kursy do Cieszyna i do Wisły, które wprost proszą się o odjazdy ze stanowiska 4 (czyli nieoficjalnie odpowiedzialnego za południe naszego regionu). Większy kłopot, gdy dwie reguły kłócą się ze sobą. Na większych dworcach (na przykład w Częstochowie) kilka kursów do jednego miasta (czy w jednym kierunku) odjeżdżających jednocześnie (bądź prawie jednocześnie) można umieścić na kilku różnych stanowiskach (a co to za problem, gdy jest ich 20, a wszystkie pogrupowane po kilka w osobne perony). Niestety nasz mały dworzec mieści tylko 7 stanowisk (6+1) co wyklucza takie praktyki, tym bardziej, że trudno odjazdy, na przykład w kierunku Rybnika równo rozsiać po całym dworcu. W tej sytuacji, moim zdaniem, należy z bólem serca za wszelką cenę trzymać się jednej zasady (tej o sensowności) nie bacząc na drugą (lepsze to niż łamać obie) i zgromadzić na jednym stanowisku cały ruch w jednym kierunku. Na stanowisku 4 obsługującym ruch południowym należałoby więc dopisać jeszcze na przykład Bielsko-Białą, Rudy, Kuźnię Raciborską (itp.), Racibórz czy Orzesze-Jaśkowice i starać się w miarę możliwości poprzesuwać niektóre kursy (głównie chodzi tu o kursy rdzennie gliwickie, jak te do Raciborza i Rybnika z 9.50 – wystarczy tylko jeden z nich przesunąć na godzinę 10 i kłopot z głowy), żeby zmniejszyć skalę ich nawarstwiania się.
Największy jednak chaos jest na stanowisku 6. Tu do jednego wora leci co popadnie: Dzierżoniów, Kłodzko, Polkowice, Wrocław, ale też Kielce czy Katowice (zdecydowanie rodem ze stanowiska 3 – północ i wschód). Podobnie wymieszane są lokalizacje typowo lokalne, średnie i bardzo odległe, np.: Pławniowice, Opole i Kołobrzeg (wszystko na st. 6), podczas gdy stanowisko 1 stoi w zasadzie odłogiem (mogłoby więc spokojnie zmieścić i Pławniowice i Strzelce Opolskie, i Rudziniec). W ogóle warto byłoby mocniej oddzielić ruch lokalny od międzymiastowego. Tak się składa, że większość (jakieś 95%) autobusów na liniach lokalnych (z racji ukształtowania geograficznego) odjeżdża w kierunku zachodnim przez ulicę Toszecką. Rozwiązaniem mogłoby więc być tutaj ponowne zwiększenie liczby stanowisk do 9 (tzn. przywrócenie dwóch zlikwidowanych nie tak dawno stanowisk przy ulicy Boh. Getta Warszawskiego) i skierowanie większości ruchu lokalnego w tamto miejsce. W ten sposób część ruchu z innych stanowisk (na przykład tych w kierunku północnym) można by przypiąć do zwolnionego stanowiska 2. Ogólnie wszystkie moje propozycje skłaniają się do tego, żeby wyczyścić wszystkie tabliczki z rozkładami, wymieszać je w jednym worze i raz jeszcze rozpisać na 9-ciu tabliczkach z zachowaniem kilku naczelnych cech porządkujących i systematyzujących ten układ.
Takie cechy to na przykład, umieszczenie wszystkich kierunków obejmujących północno-zachodnie tereny powiatu Gliwickiego na trzech stanowiskach przy ulicy Boh. Getta Warszawskiego (i dodatkowo jednym na terenie dworca) porządkując je wedle przejazdu przez jedną z pięciu miejscowości gminnych w tym rejonie. W praktyce może to wyglądać na przykład tak (pamiętając o tym, że niektóre miejscowości z uwagi na mnogość prowadzących do nich dróg możnaby przyporządkować do różnych stanowisk, ale nie dzieląc ich pomiędzy nie, lecz decydując się tylko na jedno): stanowisko 1 autobusy w kierunku Sośnicowic i Ruidzińca – czyli Rudziniec, Sośnicowice, Sierakowice, Tworóg Mały itd.; stanowisko 7 autobusy w kierunku Toszka – czyli Toszek, Proboszczowice, Kotulin itd. – stanowisko 8 autobusy w kierunku Wielowsi – czyli Wielowieś, Czarków, Raduń, Radonia itd.; stanowisko 9 autobusy do Pyskowic – czyli P2, Wahadło itd.). W ten sposób mamy do dyspozycji jeszcze pięć stanowisk, które łatwo przypisać kilku kierunkom, np.: stanowisko 2 – północ, czyli Warszawa, Częstochowa, Łódź, Kołobrzeg, Mrzeżyno, Pajęczno itd.; stanowisko 3 – wschód, czyli Kraków, Zakopane, Mielec, Krosno, Wadowice, Oświęcim, Ustrzyki Górne czy Nowy Sącz; stanowisko 4 – południe, czyli Bielsko-Biała, Cieszyn, Wisła, Wodzisław, Jastrzębie, Rybnik, Racibórz, Stanica, Orzesze; stanowisko 5 – zachód (daleki), czyli Jelenia Góra, Karpacz, Kłodzko, Kudowa Zdrój, Wałbrzych, Zgorzelec czy Polkowice; stanowisko 6 – zachód (bliski), czyli Strzelce Opolskie, Opole, Lubliniec, Wrocław czy Sieradz. I w pięć minut jako taki plan gotowy, więc widać, że to nie takie trudne.
Jak zwykle u mnie, dużo pisania i proste wnioski, ale dbam po prostu o to, żeby nie było tu żadnych niedomówień. Dalszych pomysłów, poza tymi dwoma (równomiernie i racjonalnie) jest zresztą więcej. Warto wzbogacić nieco informację o tym, którędy jeżdżą poszczególne autobusy, bo czy ktokolwiek czuje się dobrze poinformowany, gdy czyta, że autobus do Warszawy jedzie przez Pyskowice i Tarnowskie Góry?? A co z pozostałymi 400 km tej trasy?? Może warto byłoby „wytapetować&#8221; wnętrze dworca odpowiednimi grafikami z zaznaczeniem kilkunastu najważniejszych miast na każdej z tras, a nie tylko kilku. Itd., itd. Zresztą, od tego jest forum, żebyście i wy mogli dorzucić swój kamyczek do tego mojego ogródka inwencji . Mój wniosek jest jeden: tutaj coś naprawdę trzeba zrobić i to możliwie jak najszybciej, bo świat się zmienia, a nasz PKS nie i to mnie przeraża.

PS. Nie wspominając o tym, że nasz gliwicki PKS wciąż cierpi na chroniczny brak strony internetowej .

Nazwy polskich miast podczas okupacji

POLSKO - NIEMIECKIE

Babimost . . . . . . . . . . . . .Poz Bomst
Baborow. . . . . . . . . . . . . .Sil Bauerwitz
Bagrationowsk(RUSSIA). . . . . . .E.Pr Preussisch Eylau
Bakow. . . . . . . . . . . . . . .Sil Bankau
Baranow. . . . . . . . . . . . . .Poz Baranow
Barcin . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Bartschin
Barcino. . . . . . . . . . . . . .Pom Barten
Barczewo . . . . . . . . . . . . .E.Pr Wartenburg
Bardo Slaskie. . . . . . . . . . .Sil Wartha
Barlinek . . . . . . . . . . . . .Bra Berlinchen
Bartoszowek. . . . . . . . . . . .Sil Barzdorf
Bartoszyce . . . . . . . . . . . .E.Pr Bartenstein
Barwice. . . . . . . . . . . . . .Pom Barwalde
Belk . . . . . . . . . . . . . . .Sil Belk
Bendlewo . . . . . . . . . . . . .Poz Bendlewo
Biala Piska. . . . . . . . . . . .E.Pr Bialla
Biala Prudnicka. . . . . . . . . .Sil Zulz OS
Bialogard. . . . . . . . . . . . .Pom Belgard
Bialuty. . . . . . . . . . . . . .E.Pr Bialutten
Bialy Bor. . . . . . . . . . . . .W.Pr Baldenburg
Biedrusko. . . . . . . . . . . . .Poz Warthelager
Bieganowo. . . . . . . . . . . . .Poz Bieganowo
Bielawa. . . . . . . . . . . . . .Sil Langenbielau
Bielawa, -Zeromin. . . . . . . . .Sil Schumonnsheide
Bielice. . . . . . . . . . . . . .Sil Bielitz
Bierutow . . . . . . . . . . . . .Sil Bernstadt
Biskupice. . . . . . . . . . . . .Sil Biskupitz OS
Biskupiec. . . . . . . . . . . . .E.Pr Bischofsburg
Biskupiec. . . . . . . . . . . . .W.Pr Bischofswerder
Bisztynek. . . . . . . . . . . . .E.Pr Bischofstein
Bledzewo . . . . . . . . . . . . .Poz Blesen
Bobolice . . . . . . . . . . . . .Pom Bublitz
Boboszow . . . . . . . . . . . . .Sil Bobischau b/Mittelwalde
Bocien?. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Botschin
Bogatynia. . . . . . . . . . . . .Sax Reichenau
Bogatynia, -Turoszow . . . . . . .Sax Turchau
Boguszow-Gorce, -Boguszow. . . . .Sil Gottesberg
Boguszow-Gorce, -Gorce . . . . . .Sil Rothenbach
Bojanowo . . . . . . . . . . . . .Poz Bojanowo
Boleslawiec. . . . . . . . . . . .Sil Bunzlau
Boleszkowice . . . . . . . . . . .Bra Furstenfelde
Bolkow Slaski. . . . . . . . . . .Sil Bolkenhain
Bonikowo . . . . . . . . . . . . .Poz Bonikow
Borek. . . . . . . . . . . . . . .Poz Borek
Borek. . . . . . . . . . . . . . .Sil Hain b/Glatz
Borne-Sulinowo, -Borne . . . . . .Pom Gross Born
Borne-Sulinowo, -Sulinowo. . . . .Pom Linde
Bralin . . . . . . . . . . . . . .Sil Bralin
Braniewo . . . . . . . . . . . . .E.Pr Braunsberg
Brodnica . . . . . . . . . . . . .W.Pr Strasburg
Brodowo. . . . . . . . . . . . . .Poz Brodowo
Brody. . . . . . . . . . . . . . .Bra Pforten
Bronow . . . . . . . . . . . . . .Sil Bronau
Bruczkow . . . . . . . . . . . . .Poz Bruczkow
Brusy. . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Bruss
Brzeg. . . . . . . . . . . . . . .Sil Brieg
Budzyn . . . . . . . . . . . . . .Poz Budsin
Bukowiec . . . . . . . . . . . . .Sil Frauwaldau b/Trebnitz
Byczyna. . . . . . . . . . . . . .Sil Pitschen
Bydgoszcz. . . . . . . . . . . . .Poz Bromberg
Bydgoszcz, -Fordon . . . . . . . .Poz Fordon
Bystrzyca Klodzka. . . . . . . . .Sil Habelschwerdt
Bystrzyca Klodzka, -Niedzwiedna. .Sil Weissbrodt
Bytom. . . . . . . . . . . . . . .Sil Beuthen
Bytom Odrzanski. . . . . . . . . .Sil Beuthen a/Oder
Bytom, -?. . . . . . . . . . . . .Sil Beuthen-Carshof
Bytom, -Bobrek . . . . . . . . . .Sil Bobrek OS
Bytom, -Gorniki. . . . . . . . . .Sil Friedrichswille
Bytom, -Karb . . . . . . . . . . .Sil Karf OS
Bytom, -Lagiewniki . . . . . . . .Sil Hohenlinde OS
Bytom, -Miechowice . . . . . . . .Sil Mechtal OS
Bytom, -Rozbark. . . . . . . . . .Sil Rossberg OS
Bytom, -Stolarzowice . . . . . . .Sil Stillersfeld
Bytom, -Sucha Gora . . . . . . . .Sil Durrenberg OS
Bytom, -Szombierki . . . . . . . .Sil Schomberg /Beuthen
Bytow. . . . . . . . . . . . . . .Pom Butow

Cedynia. . . . . . . . . . . . . .Pom Zehden
Cerekwica. . . . . . . . . . . . .Sil Zirkwitz
Chechlo. . . . . . . . . . . . . .Sil Chechlau
Chelmno. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Culm
Chelmsko Slaskie . . . . . . . . .Sil Schomberg
Chelmza. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Culmsee
Chlebowo . . . . . . . . . . . . .Poz Remberg
Chobienica . . . . . . . . . . . .Sil Koben a/Oder
Chocianow. . . . . . . . . . . . .Sil Kotzenau
Chociwel . . . . . . . . . . . . .Pom Freienwalde
Chodziez . . . . . . . . . . . . .Poz Kolmar
Chojna . . . . . . . . . . . . . .Bra Konigsberg /Neumark
Chojnice . . . . . . . . . . . . .W.Pr Konitz
Chojnow. . . . . . . . . . . . . .Sil Haynau
Chorzow. . . . . . . . . . . . . .Sil Chorzow OS
Chorzow, -Hajduki. . . . . . . . .Sil Bismarckhutte OS
Chorzow, -Krolewska Huta . . . . .Sil Konigshutte OS
Chorzow, -Nowe Hajduki . . . . . .Sil Neu Heiduk
Chosnica . . . . . . . . . . . . .Sil Chosnitz
Choszczno. . . . . . . . . . . . .Bra Arnswalde
Chroscice. . . . . . . . . . . . .Sil Chrosczutz OS
Chwalkowo. . . . . . . . . . . . .Poz Chwalkowo
Chwostek . . . . . . . . . . . . .Sil Chwostek

Ciechow. . . . . . . . . . . . . .Sil Dietzdorf
Cybinka. . . . . . . . . . . . . .Bra Ziebingen
Cybulino . . . . . . . . . . . . .Pom Zeblin
Czaplinek. . . . . . . . . . . . .Pom Tempelburg
Czarna Woda. . . . . . . . . . . .W.Pr Schwarzwasser
Czarne . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Hammerstein
Czarnkow . . . . . . . . . . . . .Poz Czarnikau
Czelusin . . . . . . . . . . . . .Poz Czeluzsin
Czempin. . . . . . . . . . . . . .Poz Czempin
Czernica . . . . . . . . . . . . .Sil Charlottegrube
Czerniejewo. . . . . . . . . . . .Poz Schwarzenau
Czersk . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Czersk
Czerwiensk . . . . . . . . . . . .Sil Rothenburg
Czerwona Woda. . . . . . . . . . .Sil Rothwasser OL
Czlopa . . . . . . . . . . . . . .Pom Schloppe
Czluchow . . . . . . . . . . . . .W.Pr Schlochau

Dabrowa Gornicza . . . . . . . . .Sil Dombrau
Dabrowica. . . . . . . . . . . . .Sil Eichberg
Dabrowka Wielka. . . . . . . . . .Sil Gross Dombrowska
Dabrowno . . . . . . . . . . . . .E.Pr Gilgenburg
Dabrowo. . . . . . . . . . . . . .Poz Dombrowo
Damaslawek . . . . . . . . . . . .Poz Elsenau
Darlowo. . . . . . . . . . . . . .Pom Rugenwalde
Ddobrociechy . . . . . . . . . . .Pom Dubbertech
Debno. . . . . . . . . . . . . . .Bra Neudamm
Debrzno. . . . . . . . . . . . . .Pom Preussisch Friedland
Dluga Goslina. . . . . . . . . . .Poz Langgoslin
Dobiegniew . . . . . . . . . . . .Bra Woldenberg
Dobra. . . . . . . . . . . . . . .Pom Daber
Dobre Miasto . . . . . . . . . . .E.Pr Guttstadt
Dobrodzien . . . . . . . . . . . .Sil Guttentag
Dobromierz . . . . . . . . . . . .Sil Hohenfriedeberg
Dobroszyce . . . . . . . . . . . .Sil Juliusburg b/Oels
Dobrowolsk(RUSSIA) . . . . . . . .E.Pr Pillkalen
Dobrzany . . . . . . . . . . . . .Pom Jacobshagen
Dobrzyca . . . . . . . . . . . . .Poz Dobberschutz
Dolnik . . . . . . . . . . . . . .Sil Schontahl
Dolsk. . . . . . . . . . . . . . .Poz Dolzig
Domanin. . . . . . . . . . . . . .Poz Domanin
Domaszowice. . . . . . . . . . . .Sil Noldau
Domnovo (RUSSIA) . . . . . . . . .E.Pr Domnau
Dopiewo. . . . . . . . . . . . . .Poz Dopiewo
Drawno . . . . . . . . . . . . . .Bran Neuwedell
Drawsko Pomorskie. . . . . . . . .Pom Dramburg
Drezdenko. . . . . . . . . . . . .Bra Driesen
Drzecin. . . . . . . . . . . . . .Bra Trettin
Drzezewo . . . . . . . . . . . . .Pom Dresow
Duszniki Zdroj . . . . . . . . . .Sil Reinerz Bad
Dzialdowo. . . . . . . . . . . . .E.Pr Soldau
Dzierzgon. . . . . . . . . . . . .W.Pr Christburg
Dzierzoniow. . . . . . . . . . . .Sil Reichenbach
Dziewin. . . . . . . . . . . . . .Sil Diebau
Dzikowiec. . . . . . . . . . . . .Sil Ebersdorf b/Glatz
Dziwnow. . . . . . . . . . . . . .Pom Dievenow

Elblag . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Elbing
Elk. . . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Lyck
Elk, -Szyba. . . . . . . . . . . .E.Pr Sybba (Walden)

Frombork . . . . . . . . . . . . .E.Pr Frauenburg
Frygnowo . . . . . . . . . . . . .E.Pr Frogenau

Galazczyce?. . . . . . . . . . . .Sil Giersdorf b/Grottkau
Gasawa . . . . . . . . . . . . . .Poz Gonsawa
Gdansk . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Danzig
Gdansk, -Brzezno . . . . . . . . .W.Pr Brosen
Gdansk, -Emaus . . . . . . . . . .W.Pr Emaus
Gdansk, -Jasien. . . . . . . . . .W.Pr Altdorf
Gdansk, -Jelitkowo . . . . . . . .W.Pr Glettkau
Gdansk, -Krakowiec . . . . . . . .W.Pr Krakau
Gdansk, -Letnica . . . . . . . . .W.Pr Lauental
Gdansk, -Niedzwiednik. . . . . . .W.Pr Brentall
Gdansk, -Nowe Szkoty . . . . . . .W.Pr Neu Schottland
Gdansk, -Oliwa . . . . . . . . . .W.Pr Oliva
Gdansk, -Olszynka. . . . . . . . .W.Pr Walddorf
Gdansk, -Orunia. . . . . . . . . .W.Pr Ohra
Gdansk, -Piecki. . . . . . . . . .W.Pr Pietzendorf
Gdansk, -Pohulanka . . . . . . . .W.Pr Stolzenberg
Gdansk, -Polanki . . . . . . . . .W.Pr Pelonken
Gdansk, -Rudniki . . . . . . . . .W.Pr Burgerwiesen
Gdansk, -Saczki. . . . . . . . . .W.Pr Riesenfeld
Gdansk, -Stogi . . . . . . . . . .W.Pr Heubude
Gdansk, -Westerplate . . . . . . .W.Pr Westerplatte
Gdansk, -Wisloujscie . . . . . . .W.Pr Weichselmunde
Gdansk, -Wrzeszcz. . . . . . . . .W.Pr Langfuhr
Gdansk, -Zaspa . . . . . . . . . .W.Pr Saspe
Gebice . . . . . . . . . . . . . .Poz Gembitz
Gizycko. . . . . . . . . . . . . .E.Pr Lotzen
Gliwice. . . . . . . . . . . . . .Sil Gleiwitz
Gliwice, -Bojkow . . . . . . . . .Sil Schonwald
Gliwice, -Brzezinka. . . . . . . .Sil Birkenau
Gliwice, -Czechowice . . . . . . .Sil Bohmswalde
Gliwice, -Labedy . . . . . . . . .Sil Laband
Gliwice, -Niepaszyce . . . . . . .Sil Neuweide
Gliwice, -Ostropa. . . . . . . . .Sil Stroppendorf
Gliwice, -Sosnica. . . . . . . . .Sil Ostropa
Gliwice, -Szobiszowice . . . . . .Sil Petersdorf
Gliwice, -Trynek . . . . . . . . .Sil Trynek
Gliwice, -Wojtowa Wies . . . . . .Sil Richtersdorf
Gliwice, -Zerniki. . . . . . . . .Sil Groling
Glogow . . . . . . . . . . . . . .Sil Glogau
Glogowek . . . . . . . . . . . . .Sil Oberglogau
Glubczyce. . . . . . . . . . . . .Sil Leobschutz
Glucholazy . . . . . . . . . . . .Sil Ziegenhals
Gluszyca . . . . . . . . . . . . .Sil Wustegiersdorf
Gniew. . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Mewe
Gniewkowo. . . . . . . . . . . . .Poz Argenau
Gniezno. . . . . . . . . . . . . .Poz Gnesen
Godow. . . . . . . . . . . . . . .Sil Godow
Gogolin. . . . . . . . . . . . . .Sil Gogolin
Golancz. . . . . . . . . . . . . .Poz Gollantsch
Golczewwo. . . . . . . . . . . . .Pom Gulzow
Goldap . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Goldap
Goleniow . . . . . . . . . . . . .Pom Gollnow
Golin. . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Gollin
Golina . . . . . . . . . . . . . .Poz Langguhle
Golub Dobrzyn. . . . . . . . . . .W.Pr Gollub
Gora . . . . . . . . . . . . . . .Poz Gora
Gora Slaska. . . . . . . . . . . .Sil Guhrau
Gorowo Ilawieckie. . . . . . . . .E.Pr Landsberg
Gorzno . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Gorzno
Gorzow Slaski. . . . . . . . . . .Sil Landsberg
Gorzow Wielkopolski. . . . . . . .Bra Landsberg a/Warthe
Gorzow Wielkopolski, -Wieprzyce. .Bra Wepritz
Gorzyce. . . . . . . . . . . . . .Sil Gorzutz
Goscino. . . . . . . . . . . . . .Pom Gross Jestin
Gostyn . . . . . . . . . . . . . .Poz Gostyn
Goszow . . . . . . . . . . . . . .Sil Gompersdorf
Goworow /Klodzko . . . . . . . . .Sil Lauterbach b/Glatz
Gozdnica . . . . . . . . . . . . .Sil Freiwaldau
Grabow . . . . . . . . . . . . . .Poz Grabow
Grabowno Wielkie . . . . . . . . .Sil Gross Graben
Grodkow Slaski . . . . . . . . . .Sil Grottkau
Grodzisk Wielkopolski. . . . . . .Poz Graetz
Grudziadz. . . . . . . . . . . . .W.Pr Graudenz
Grudzice . . . . . . . . . . . . .Sil Grudschutz
Gryfice. . . . . . . . . . . . . .Pom Greifenberg
Gryfino. . . . . . . . . . . . . .Pom Grefenhagen
Gryfow Slaski. . . . . . . . . . .Sil Greiffenberg in Schl.
Gubin. . . . . . . . . . . . . . .Bra Guben
Gussew(RUSSIA) . . . . . . . . . .E.Pr Gumbinnen
Gutow k/Pleszewa . . . . . . . . .Poz Gutow, Kr.Pleschen

Hel. . . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Hela
Henrykow . . . . . . . . . . . . .Sil Heinrichau b/Munsterberg
Henrykow . . . . . . . . . . . . .Sil Sprottischdorf /Sprottau

Ilawa. . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Deutsch Eylau
Ilawa Slaska . . . . . . . . . . .Sil Eulau b/Sprottau
Ilowa. . . . . . . . . . . . . . .Sil Halbau
Inowroclaw . . . . . . . . . . . .Poz Hohensalza
Insko. . . . . . . . . . . . . . .Pom Norenberg

Jablonkow. . . . . . . . . . . . .E.Pr Jablonken
Jablonowo Pomorskie. . . . . . . .W.Pr Gosslershausen
Jagielno . . . . . . . . . . . . .Sil Deutsch Jagel
Janikowo . . . . . . . . . . . . .Poz Hansdorf b/Pakosch
Janowiec . . . . . . . . . . . . .Poz Janowitz
Jaraczewo. . . . . . . . . . . . .Poz Jaratschew
Jarocin. . . . . . . . . . . . . .Poz Jarotschin
Jasien . . . . . . . . . . . . . .Bra Gassen
Jasienie . . . . . . . . . . . . .Sil Jaschine OS b/Rosenberg
Jasnoje(RUSSIA). . . . . . . . . .E.Pr Kaukehmen
Jastrowiec . . . . . . . . . . . .W.Pr Jastrow
Jastrzebie Zdroj . . . . . . . . .Sil Ober Jastrzemb
Jaszyce. . . . . . . . . . . . . .Sil Jeschutz
Jawor. . . . . . . . . . . . . . .Sil Jauer
Jaworzyna Slaska . . . . . . . . .Sil Konigszelt
Jawty Wielkie. . . . . . . . . . .W.Pr Gross Jauth
Jedlina Zdroj. . . . . . . . . . .Sil Charlottenbrunn Bad
Jedlinka . . . . . . . . . . . . .Sil Tannhausen
Jedlinka, -? . . . . . . . . . . .Sil Tannhausen-Wustegiersdorf
Jelcz. . . . . . . . . . . . . . .Sil Jeltsch
Jelcz, -Laskowice. . . . . . . . .Sil Laskowitz
Jelenia Gora . . . . . . . . . . .Sil Hirschberg
Jelenia Gora, -Cieplice Zdroj. . .Sil Warmbrunn Bad
Jelenia Gora, -Czarne. . . . . . .Sil Schwarzbach
Jelenia Gora, -Goduszyn. . . . . .Sil Gotschdorf
Jelenia Gora, -Maciejowa . . . . .Sil Maiwaldau
Jelenia Gora, -Orle. . . . . . . .Sil Karlsthal
Jelenia Gora, -Sobieszow . . . . .Sil Hermsdorf a/Kynast
Jelenia Gora, -Strupice. . . . . .Sil Straupitz
Jemielno . . . . . . . . . . . . .Sil Gimmel
Jerzmanice Zdroj . . . . . . . . .Sil Hermsdorf
Jeziorany. . . . . . . . . . . . .E.Pr Seeburg
Jeziorki . . . . . . . . . . . . .Poz Seeheim
Jodlow . . . . . . . . . . . . . .Sil Thanndorf b/Glatz
Juncewo. . . . . . . . . . . . . .Poz Juncewo
Jutrosin . . . . . . . . . . . . .Poz Jutroschin

Kaionna. . . . . . . . . . . . . .Poz Kahme
Kalety . . . . . . . . . . . . . .Sil Stahlhammer
Kaliningrad(RUSSIA). . . . . . . .E.Pr Konigsberg
Kalisz Pomorski. . . . . . . . . .Pom Kallies
Kamien . . . . . . . . . . . . . .Sil Kamin OS b/Beuthen
Kamien Krajenski . . . . . . . . .W.Pr Kamin
Kamien Pomorski. . . . . . . . . .Pom Cammin
Kamienczyk . . . . . . . . . . . .Sil Steinbach
Kamieniec. . . . . . . . . . . . .Poz Kamieniec
Kamienna Gora. . . . . . . . . . .Sil Landeshut
Kargowo. . . . . . . . . . . . . .Poz Unruhstadt
Karlino. . . . . . . . . . . . . .Pom Korlin a/Persante
Karlowice. . . . . . . . . . . . .Sil Karlsmarkt
Karluszowice . . . . . . . . . . .Sil Carlshof b/Tarnowitz
Karna. . . . . . . . . . . . . . .Poz Karna
Karpacz. . . . . . . . . . . . . .Sil Krummhubel
Kartuzy. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Karthaus
Katowice . . . . . . . . . . . . .Sil Kattowitz
Katowice, -? . . . . . . . . . . .Sil Nikischschacht
Katowice, -Bogucice. . . . . . . .Sil Bogutschitz
Katowice, -Brynow. . . . . . . . .Sil Brynow
Katowice, -Dab . . . . . . . . . .Sil Domb OS
Katowice, -Dabrowka. . . . . . . .Sil Eichenau
Katowice, -Janow . . . . . . . . .Sil Janow
Katowice, -Kokociniec. . . . . . .Sil Kokocinietz
Katowice, -Ligota. . . . . . . . .Sil Ellgoth
Katowice, -Muchowiec . . . . . . .Sil Muchowietz
Katowice, -Murcki. . . . . . . . .Sil Emanuelssegen
Katowice, -Ochojec . . . . . . . .Sil Ochojetz
Katowice, -Piotrowice. . . . . . .Sil Petrowitz
Katowice, -Rozdzien. . . . . . . .Sil Rosdzin
Katowice, -Szopienice. . . . . . .Sil Schoppinitz
Katowice, -Welnowiec . . . . . . .Sil Hohenlohehutte
Katowice, -Welnowiec . . . . . . .Sil Josephsdorf
Katowice, -Zaleze. . . . . . . . .Sil Zalenze
Katy Wroclawskie . . . . . . . . .Sil Canth
Kawale . . . . . . . . . . . . . .Sil Kawallen
Kcynia . . . . . . . . . . . . . .Poz Exin
Keblowo. . . . . . . . . . . . . .Poz Kiebel
Kedzierzyn-Kozle, -Kedzierzyn. . .Sil Heydebreck
Kedzierzyn-Kozle, -Klodnica. . . .Sil Klodnitz-Oderhafen
Kedzierzyn-Kozle, -Kozle . . . . .Sil Cosel
Kedzierzyn-Kozle, -Kuzniczka . . .Sil Kuschnitz
Kedzierzyn-Kozle, -Lenartowice . .Sil Lenartowitz
Kedzierzyn-Kozle, -Miejsce Klo.. .Sil Luiental
Kedzierzyn-Kozle, -Pogorzelec. . .Sil Kandrzin-Pogorzellets
Kepno. . . . . . . . . . . . . . .Poz Kempen
Ketrzyn. . . . . . . . . . . . . .E.Pr Rastenburg
Kietrz . . . . . . . . . . . . . .Sil Katscher
Kisielice. . . . . . . . . . . . .W.Pr Freystadt
Kiszkowo . . . . . . . . . . . . .Poz Welnau
Klaipeda(LITHUANIA). . . . . . . .E.Pr Memel
Klecko . . . . . . . . . . . . . .Poz Kletzko
Klenka . . . . . . . . . . . . . .Poz Klenka
Klodzko. . . . . . . . . . . . . .Sil Glatz
Klodzko, -Goszyce. . . . . . . . .Sil Hassitz
Klodzko, -Leszczyny. . . . . . . .Sil Hasengraben
Klonowskie . . . . . . . . . . . .Sil Kolonnowska
Kluczbork. . . . . . . . . . . . .Sil Kreuzburg
Knurow . . . . . . . . . . . . . .Sil Knurow
Knurow, -Krywald . . . . . . . . .Sil Kriewald
Knurow, -Szczyglowice. . . . . . .Sil Sczyglowitz
Kobierzyce . . . . . . . . . . . .Sil Rosslingen
Kobior . . . . . . . . . . . . . .Sil Kobior
Kobylin. . . . . . . . . . . . . .Poz Kobylin
Kolczyn. . . . . . . . . . . . . .Bra Koltschen
Kolobrzeg. . . . . . . . . . . . .Pom Kolberg
Kolonowske . . . . . . . . . . . .Sil Colonnowska OS
Komierowo. . . . . . . . . . . . .W.Pr Komierowo
Konarzewo. . . . . . . . . . . . .Poz Konarzewo
Konczyce . . . . . . . . . . . . .Sil Kunzendorf OS b/Hindenburg
Konradow . . . . . . . . . . . . .Sil Durrkenzendorf
Kopanica . . . . . . . . . . . . .Poz Kopnitz
Kopaniewo. . . . . . . . . . . . .Pom Koppenow
Kopice . . . . . . . . . . . . . .Sil Koppitz
Korfantow. . . . . . . . . . . . .Sil Friedland
Kornewo(RUSSIA). . . . . . . . . .E.Pr Zinten
Kornik . . . . . . . . . . . . . .Poz Kurnik
Kornik, -Bnin. . . . . . . . . . .Poz Bnin
Koronowo . . . . . . . . . . . . .Poz Crone (Krone) /Brahe
Korsze . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Korschen
Koscian. . . . . . . . . . . . . .Poz Kosten
Koscierzyna. . . . . . . . . . . .W.Pr Berendt
Kostrzyn . . . . . . . . . . . . .Poz Kostschin
Kostrzyna. . . . . . . . . . . . .Sax Trattlau
Koszalin . . . . . . . . . . . . .Pom Koslin
Koszecin . . . . . . . . . . . . .Sil Koschentin
Kotla. . . . . . . . . . . . . . .Sil Kuttlau
Kowary . . . . . . . . . . . . . .Sil Schmiedeberg
Kowary, -Krzaczyna . . . . . . . .Sil Bushvorwerk
Kozlowagora. . . . . . . . . . . .Sil Koslowagora OS
Kozmin . . . . . . . . . . . . . .Poz Koschmin
Kozuchow . . . . . . . . . . . . .Sil Freystadt
Krajenka . . . . . . . . . . . . .W.Pr Krojanke
Krapkowice . . . . . . . . . . . .Sil Krappitz
Krobia . . . . . . . . . . . . . .Poz Kroeben
Krosno Odrzanskie. . . . . . . . .Bra Crossen a/Oder
Krosnowice . . . . . . . . . . . .Sil Rengersdorf
Krosnowice, -Gorne . . . . . . . .Sil Rengersdorf, Ober
Krotoszyn. . . . . . . . . . . . .Poz Krotoschin
Krupski Mlyn . . . . . . . . . . .Sil Kruppamuhle
Kruszwica. . . . . . . . . . . . .Poz Krischwitz
Kruszyn. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Kruschin
Krynica Morska . . . . . . . . . .E.Pr Kahlberg
Krzystkowice . . . . . . . . . . .Bra Christianstadt
Krzywin. . . . . . . . . . . . . .Poz Kriewen
Krzyz. . . . . . . . . . . . . . .Poz Kreuz
Ksiaz Wielkopolski . . . . . . . .Poz Xions
Ksiazenice . . . . . . . . . . . .Sil Kniczenitz
Kudowa Zdroj . . . . . . . . . . .Sil Kudowa Bad
Kudowa Zdroj, -Pstrazyna . . . . .Sil Strausseney
Kudowa Zdroj, -Slone . . . . . . .Sil Schlaney (Schnellau)
Kudowa Zdroj, -Zakrze. . . . . . .Sil Sackisch
Kunice Zarskie . . . . . . . . . .Sil Kunzendorf
Kuznia Raciborska. . . . . . . . .Sil Ratiborhammer
Kuznica. . . . . . . . . . . . . .Bra Marienwerder
Kuznice Swidnickie . . . . . . . .Sil Fellhammer b/Waldenburg
Kwiatuszki . . . . . . . . . . . .E.Pr Blumenau
Kwidzyn. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Marienwerder

Labiszyn . . . . . . . . . . . . .Poz Labischin
Ladek Zdroj. . . . . . . . . . . .Sil Landeck Bad
Lambinowice. . . . . . . . . . . .Sil Lamsdorf OS
Laryszow . . . . . . . . . . . . .Sil Larisch
Lasin. . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Lessin
Lawszowa . . . . . . . . . . . . .Sil Lorenzdorf
Laziska Gorne. . . . . . . . . . .Sil Ober Lazisk
Leba . . . . . . . . . . . . . . .Pom Leba
Lebork . . . . . . . . . . . . . .Pom Lauenburg
Ledyczek . . . . . . . . . . . . .W.Pr Landeck
Legnica. . . . . . . . . . . . . .Sil Liegnitz
Leknica. . . . . . . . . . . . . .Sil Muskau Bad
Lekno. . . . . . . . . . . . . . .Poz Lekno
Lesna. . . . . . . . . . . . . . .Sil Marklissa
Lesna, -Baworowa . . . . . . . . .Sil Beerberg
Lesnica. . . . . . . . . . . . . .Sil Leschnitz (Bergstadt)
Leszczyny. . . . . . . . . . . . .Sil Leschczin
Leszczyny, -Czerwionka . . . . . .Sil Czerwionka
Leszczyny, -Dabiensko. . . . . . .Sil Dubensko
Leszczyny, -Kamien . . . . . . . .Sil Stein
Leszno . . . . . . . . . . . . . .Poz Lissa
Leszno (Gorne, Dolne). . . . . . .Sil Leschen (Ober, Nieder)
Lewin Brzeski. . . . . . . . . . .Sil Lowen
Lewin Klodzki. . . . . . . . . . .Sil Lewin
Lichtajny. . . . . . . . . . . . .W.Pr Lichteinen, Aldig
Lidzbark Warminski . . . . . . . .E.Pr Heilsberg
Lidzbark Welski. . . . . . . . . .W.Pr Lautenburg
Ligota Scinawska . . . . . . . . .Sil Ellguth-Steinau
Lipiany. . . . . . . . . . . . . .Bra Lippehne
Lipinki. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Lippinken
Lipinki Luzyskie . . . . . . . . .Bra Linderode
Lipiny . . . . . . . . . . . . . .Sil Lipine
Lipnica. . . . . . . . . . . . . .Poz Lipnica
Lipowa Dolina. . . . . . . . . . .Sil Lindewiese
Lobez. . . . . . . . . . . . . . .Pom Labes
Lobow. . . . . . . . . . . . . . .Sil Lubchen
Lobzenica. . . . . . . . . . . . .Poz Lobsens
Lopienno . . . . . . . . . . . . .Poz Lopienno
Lopiszewo. . . . . . . . . . . . .Poz Lopischewo
Losiow . . . . . . . . . . . . . .Sil Lossen
Luban Slaski . . . . . . . . . . .Sil Lauban
Lubawa . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Loebau
Lubawka. . . . . . . . . . . . . .Sil Liebau
Lubin. . . . . . . . . . . . . . .Pom Lebbin
Lubin. . . . . . . . . . . . . . .Sil Luben
Lubin Poznanski. . . . . . . . . .Poz Lubin
Lubliniec. . . . . . . . . . . . .Sil Lublinitz
Lubomia. . . . . . . . . . . . . .Sil Lubom
Lubomierz. . . . . . . . . . . . .Sil Liebenthal
Lubon. . . . . . . . . . . . . . .Poz Luban
Lubosz . . . . . . . . . . . . . .Poz Lubosch
Lubrza . . . . . . . . . . . . . .Bra Liebenau
Lubsko . . . . . . . . . . . . . .Bra Sommerfeld
Lubuchow . . . . . . . . . . . . .W.Pr Lubuchow b/Stargard
Lutry. . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Lautern
Lwowek Slaski. . . . . . . . . . .Sil Lowenberg
Lwowek Wielkopolski. . . . . . . .Poz Neustadt b/Pinne
Lysiny . . . . . . . . . . . . . .Sil Lissen

Maciejkowice . . . . . . . . . . .Sil Maczeikowitz
Maciowakrze. . . . . . . . . . . .Sil Matzkirch
Malbork. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Marienburg
Malczyce . . . . . . . . . . . . .Sil Maltsch
Malomice . . . . . . . . . . . . .Sil Mallmitz
Marcinkowice . . . . . . . . . . .Sil Merzdorf
Margonin . . . . . . . . . . . . .Poz Margonin
Maszewo. . . . . . . . . . . . . .Pom Massow
Mechnica . . . . . . . . . . . . .Sil Muchenitz
Miasteczko Krajenskie. . . . . . .Poz Friedheim
Miasteczko Slaskie . . . . . . . .Sil Georgenberg
Miastko. . . . . . . . . . . . . .Pom Rummelsburg
Michalowice k/Klodzka. . . . . . .Sil Michaelsthal b/Glatz
Miechowice . . . . . . . . . . . .Sil Miechowitz
Miedwiecko . . . . . . . . . . . .Pom Madusee
Miedzianka . . . . . . . . . . . .Sil Kupferberg
Miedzyborz . . . . . . . . . . . .Sil Neumittelwalde
Miedzychod . . . . . . . . . . . .Poz Birnbaum
Miedzylesie. . . . . . . . . . . .Sil Mittelwalde
Miedzyrzecz. . . . . . . . . . . .Poz Meseritz
Miedzyzdroje . . . . . . . . . . .Pom Misdroy
Miejska Gora . . . . . . . . . . .Poz Goerchein
Mielzyn. . . . . . . . . . . . . .Poz Mieltschen
Mieroszow. . . . . . . . . . . . .Sil Friedland b/Breslau
Mierzecin. . . . . . . . . . . . .Sil Friedrichsdorf
Miescisko. . . . . . . . . . . . .Poz Markstadt
Mieszkow . . . . . . . . . . . . .Poz Mieschkow
Mieszkowice. . . . . . . . . . . .Bra Barwalde
Mikolajki. . . . . . . . . . . . .E.Pr Nikolaiken
Mikolajki, -Dybowo . . . . . . . .E.Pr Diebau
Mikolow. . . . . . . . . . . . . .Sil Nikolai
Mikstat. . . . . . . . . . . . . .Poz Mixstadt
Milakowo . . . . . . . . . . . . .E.Pr Liebstadt
Milicz . . . . . . . . . . . . . .Sil Militsch
Milogoszcz . . . . . . . . . . . .Pom Mehgast
Miloslaw . . . . . . . . . . . . .Poz Miloslaw
Milow k/Nowej Rudy . . . . . . . .Sil Moelke b/Neurode
Miroslaciec. . . . . . . . . . . .Pom Markisch Friedland
Mirostowice (Gorne, Dolne) . . . .Bra Ullersdorf (Ober, Nieder)
Mirsk. . . . . . . . . . . . . . .Sil Friedeberg a/Queiss
Mlynary. . . . . . . . . . . . . .E.Pr Muhlhausen
Modla. . . . . . . . . . . . . . .Sil Modlau
Mogilno. . . . . . . . . . . . . .Poz Mogilno
Morag. . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Mohrungen
Mortegi. . . . . . . . . . . . . .E.Pr Mortung
Moryn. . . . . . . . . . . . . . .Pom Mohrin
Morzyce k/Dolice . . . . . . . . .Pom Blumberg b/Dolitz
Mosina . . . . . . . . . . . . . .Poz Moschin
Mragowo. . . . . . . . . . . . . .E.Pr Sensburg
Mrocza . . . . . . . . . . . . . .Poz Mrotschen
Mrozowo. . . . . . . . . . . . . .Poz Mrozowo
Mszana . . . . . . . . . . . . . .Sil Mschana
Murowana Goslina . . . . . . . . .Poz Murowana Goslin
Murzynowo. . . . . . . . . . . . .Bra Morrn
Myslakowice. . . . . . . . . . . .Sil Erdmannsdorf
Myslakowice, -Kol. Tyrolska. . . .Sil Zillerthal
Mysliborz. . . . . . . . . . . . .Bra Soldin
Myslowice. . . . . . . . . . . . .Sil Myslowitz
Myslowice, -Brzezinka. . . . . . .Sil Birkental
Myslowice, -Brzezkowice. . . . . .Sil Brzenskowitz
Myslowice, -Chelm. . . . . . . . .Sil Chelm
Myslowice, -Czmok. . . . . . . . .Sil Czmok
Myslowice, -Dzieckowice. . . . . .Sil Dzieckowic
Myslowice, -Gac. . . . . . . . . .Sil Gatsch
Myslowice, -Imielin. . . . . . . .Sil Imielin
Myslowice, -Janow. . . . . . . . .Sil Janow
Myslowice, -Kopciowice . . . . . .Sil Kopciowitz
Myslowice, -Slupina. . . . . . . .Sil Slup

Nadodzice /Klodzko . . . . . . . .Sil Herzogswalde b/Glatz
Naklo. . . . . . . . . . . . . . .Poz Nakel
Namyslow . . . . . . . . . . . . .Sil Namslau
Nesterow(RUSSIA) . . . . . . . . .E.Pr Stalluponen
Nidzica. . . . . . . . . . . . . .E.Pr Neidenburg
Niebuczowy . . . . . . . . . . . .Sil Niebotschau
Niemcza. . . . . . . . . . . . . .Sil Nimptsch
Niemcza, -Jasin. . . . . . . . . .Sil Johannisthal
Niemodlin. . . . . . . . . . . . .Sil Falkenberg
Niewiadom. . . . . . . . . . . . .Sil Ober Niewiadom
Niezychowo . . . . . . . . . . . .Poz Niezychowo
Ninino . . . . . . . . . . . . . .Poz Ninino
Niwica . . . . . . . . . . . . . .Bra Triebel
Njeman(RUSSIA) . . . . . . . . . .E.Pr Ragnit
Nowa Ruda. . . . . . . . . . . . .Sil Neurode
Nowa Ruda, -Kolno. . . . . . . . .Sil Kohlendorf
Nowa Ruda, -Koscielniki. . . . . .Sil Kirchenhauser
Nowa Ruda, -Podgaje. . . . . . . .Sil Fohler
Nowa Ruda, -Slupiec. . . . . . . .Sil Schlegel
Nowa Ruda, -Zdrojowisko. . . . . .Sil Centnerbrunn
Nowa Sol . . . . . . . . . . . . .Sil Neusaltz a/Oder
Nowa Wies. . . . . . . . . . . . .Sil Neudorf
Nowa Wies Klodzka. . . . . . . . .Sil Neundorf b/Glatz
Nowa Wies? /Opole. . . . . . . . .Sil Koniglich Neudorf b/Oppeln
Nowe . . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Neuenburg
Nowe Miasteczko. . . . . . . . . .Sil Neustadtel
Nowe Miasto /Warta . . . . . . . .Poz Neustadt a/Warthe
Nowe Miasto Lubawskie. . . . . . .W.Pr Neumark
Nowe Warpno. . . . . . . . . . . .Pom Neuwarp
Nowogard . . . . . . . . . . . . .Pom Naugard
Nowogrod Bobrzanski. . . . . . . .Sil Naumburg a/Bober
Nowogrodziec . . . . . . . . . . .Sil Naumburg a/Queiss
Nowy Dwor Gdanski. . . . . . . . .W.Pr Tiegenhof
Nowy Koscol. . . . . . . . . . . .Sil Neukirch
Nowy Staw. . . . . . . . . . . . .W.Pr Neuteich
Nowy Tomysl. . . . . . . . . . . .Poz Neutomischel
Nysa . . . . . . . . . . . . . . .Sil Neisse
Nysa, -? . . . . . . . . . . . . .Sil Neisse-Neuland

Oborniki Slaskie . . . . . . . . .Sil Obernigk
Oborniki Wielkopolskie . . . . . .Poz Obornik
Obrzycko . . . . . . . . . . . . .Poz Obersitzko
Ocice. . . . . . . . . . . . . . .Sil Ottendorf
Odolanow . . . . . . . . . . . . .Poz Adelnau
Okonek . . . . . . . . . . . . . .Pom Ratzenbuhr
Olawa. . . . . . . . . . . . . . .Sil Ohlau
Olecko . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Oletzko (Treuburg)
Olesnica . . . . . . . . . . . . .Sil Oels
Olesno . . . . . . . . . . . . . .Sil Rosenberg
Olsztyn. . . . . . . . . . . . . .E.Pr Allestein
Olsztynek. . . . . . . . . . . . .E.Pr Hohenstein
Olsztynek, -Sudawa . . . . . . . .E.Pr Sauden
Olszyna. . . . . . . . . . . . . .Sil Langenols
Opalanki . . . . . . . . . . . . .Sil Henriettenhutte NS
Opalenica. . . . . . . . . . . . .Poz Opalenitza
Opole. . . . . . . . . . . . . . .Sil Oppeln
Opole, -Bierkowice . . . . . . . .Sil Birkental
Opole, -Bolko. . . . . . . . . . .Sil Bolko
Opole, -Goslawice. . . . . . . . .Sil Ehrenfeld
Opole, -Groszowice . . . . . . . .Sil Groschowitz OS
Opole, -Grotowice. . . . . . . . .Sil Grafenort
Opole, -Grudzice . . . . . . . . .Sil Gruden
Opole, -Malina . . . . . . . . . .Sil Mahlsdorf
Opole, -Nowa Wies Krolewska. . . .Sil Koniglisch Neudorf
Opole, -Polwies. . . . . . . . . .Sil Halbendorf
Opole, -Szczepanowice. . . . . . .Sil Szczepanowitz
Opole, -Wojtowa Wies . . . . . . .Sil Vogtsdorf
Opole, -Wroblin. . . . . . . . . .Sil Frauendorf
Opole, -Zakrzow. . . . . . . . . .Sil Sakrau
Orneta . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Wormditt
Orzesze. . . . . . . . . . . . . .Sil Orzesche
Orzesze, -Gardawice. . . . . . . .Sil Gardawitz
Orzesze, -Jaskowice. . . . . . . .Sil Jaschkowitz
Orzysz . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Arys
Osieczna . . . . . . . . . . . . .Poz Storchnest
Osno Lubuskie. . . . . . . . . . .Bra Drossen
Ostroda. . . . . . . . . . . . . .E.Pr Osterode
Ostrorog . . . . . . . . . . . . .Poz Scharfenort
Ostrow Wielkopolski. . . . . . . .Poz Ostrowo
Ostrzeszow . . . . . . . . . . . .Poz Schildberg
Otmuchow . . . . . . . . . . . . .Sil Ottmachau
Ozersk (RUSSIA). . . . . . . . . .E.Pr Darkehmen
Ozimek . . . . . . . . . . . . . .Sil Malapane

Paczkow. . . . . . . . . . . . . .Sil Patschkau
Pakosc . . . . . . . . . . . . . .Poz Pakosch
Pakoslaw . . . . . . . . . . . . .Poz Pakoslaw
Pakszyn. . . . . . . . . . . . . .Poz Pakszyn
Palczew. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Palschau
Palowice . . . . . . . . . . . . .Sil Pallowitz
Panigrodz. . . . . . . . . . . . .Poz Frauengarten
Parowa . . . . . . . . . . . . . .Sil Tiefenfurt
Paruszewo. . . . . . . . . . . . .Poz Parusewo
Paslek . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Preussisch Holland
Pasym. . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Passenheim
Pawonkow . . . . . . . . . . . . .Sil Pawonkau
Pazdiorno. . . . . . . . . . . . .Sil Pohlshdorf
Pelczyce . . . . . . . . . . . . .Bra Bernstein
Peplin . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Peplin
Piaski . . . . . . . . . . . . . .Poz Sandberg
Piechowice . . . . . . . . . . . .Sil Petersdorf /Riesengebirge
Piekary Slaskie, -Brzeziny Sl. . .Sil Birkenhain OS
Piekary Slaskie, -Brzozowice . . .Sil Brzezowitz OS
Piekary Slaskie, -Dabrowka . . . .Sil Deutsch Piekar
Piekary Slaskie, -Dabrowka . . . .Sil Dombrowka
Piekary Slaskie, -Kamien . . . . .Sil Kamin
Piekary Slaskie, -Szarley. . . . .Sil Scharley
Pieniezno. . . . . . . . . . . . .E.Pr Mehlsack
Piensk . . . . . . . . . . . . . .Sil Penzig OL
Pieszyce . . . . . . . . . . . . .Sil Peterswaldau
Pieszyce, -Dorotka . . . . . . . .Sil Dorotheenthal
Pieszyce, -Piskorzow . . . . . . .Sil Pieskerdof
Pila . . . . . . . . . . . . . . .Poz Schneidemuhl
Pilawa Gorna . . . . . . . . . . .Sil Gnadenfrei
Pilawa Gorna, -Kalinow . . . . . .Sil Sadebeckhoh
Pilawa Gorna, -Kopanica. . . . . .Sil Haunold
Pilawa Gorna, -Kosmin. . . . . . .Sil Schobergrund
Pisz . . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Johannisburg
Placzkowo. . . . . . . . . . . . .Poz Placzkowo
Pleszew. . . . . . . . . . . . . .Poz Pleschen
Ploty. . . . . . . . . . . . . . .Pom Plathe
Pniewy . . . . . . . . . . . . . .Poz Pinne
Pniowice . . . . . . . . . . . . .Sil Pniowitz b/Friedrichshutte
Pobiedziska. . . . . . . . . . . .Poz Pudewitz
Podzamek . . . . . . . . . . . . .Sil Neudeck
Pogorszewo . . . . . . . . . . . .Pom Puggerschow
Pogorzela. . . . . . . . . . . . .Poz Pogorzela
Polanica Zdroj . . . . . . . . . .Sil Altheide Bad
Polanica Zdroj, -Nowy Wielislaw. .Sil Neu Wilmsdorf
Polanow. . . . . . . . . . . . . .Pom Pollnow
Polczyn Zdroj. . . . . . . . . . .Pom Polzin Bad
Polecko. . . . . . . . . . . . . .Bra Polenzig
Polessk(RUSSIA). . . . . . . . . .E.Pr Labiau
Police, -Jasienica . . . . . . . .Pom Jasienitz
Polkowice. . . . . . . . . . . . .Sil Polkowitz (Heerwegen)
Polska Cerkiew . . . . . . . . . .Sil Polnisch Neukirch b/Cosel
Pomorzanki . . . . . . . . . . . .Poz Pomorzanki
Poniec . . . . . . . . . . . . . .Poz Punitz
Popowo . . . . . . . . . . . . . .Poz Popowo
Popowo Koscielne . . . . . . . . .Poz Kirchenpopowo
Posadowo . . . . . . . . . . . . .Poz Posadowo
Potarzyca. . . . . . . . . . . . .Poz Potarzyce
Potarzyca. . . . . . . . . . . . .Poz Potulice
Potoczek?. . . . . . . . . . . . .Sil Alt Neisbach b/Glatz
Potulice . . . . . . . . . . . . .Poz Potulice b/Nakel
Powidz . . . . . . . . . . . . . .Poz Powidz
Pozarowo . . . . . . . . . . . . .Poz Pozarowo
Poznan . . . . . . . . . . . . . .Poz Posen
Prabuty. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Riesenburg
Prawdinsk(RUSSIA). . . . . . . . .E.Pr Friedland
Prochowice . . . . . . . . . . . .Sil Parchwitz
Prudnik. . . . . . . . . . . . . .Sil Neustadt OS
Prusce . . . . . . . . . . . . . .Poz Prusce
Prusice. . . . . . . . . . . . . .Sil Prausnitz
Prusinowo. . . . . . . . . . . . .Poz Prusinowo
Prusinowo. . . . . . . . . . . . .W.Pr Prutzenwalde
Pruszcz Gdanski. . . . . . . . . .W.Pr Praust
Pruszkow . . . . . . . . . . . . .Sil Proskau
Przemet. . . . . . . . . . . . . .Poz Priement
Przemkow . . . . . . . . . . . . .Sil Primkenau
Przesieczna. . . . . . . . . . . .Sil Andersdorf
Przewoz. . . . . . . . . . . . . .Sil Priebus
Przygodzice. . . . . . . . . . . .Poz Przygodzice
Przysiecz. . . . . . . . . . . . .Sil Przyschetz OS
Przywidz /Gdansk . . . . . . . . .W.Pr Mariensee /Danzig
Psarskie . . . . . . . . . . . . .Poz Psarskie
Pszczew. . . . . . . . . . . . . .Poz Betsche
Pszczyna . . . . . . . . . . . . .Sil Pless
Ptaszkow . . . . . . . . . . . . .Poz Ptaszkow
Puck . . . . . . . . . . . . . . .Poz Putzig
Pyrzyce. . . . . . . . . . . . . .Pom Pyritz
Pyskowice. . . . . . . . . . . . .Sil Peiskretscham

Raciborz . . . . . . . . . . . . .Sil Ratibor
Raciborz, -Marklowice. . . . . . .Sil Markowitz (Markdorf)
Raciborz, -Miedonia. . . . . . . .Sil Niedane (Oderfurt)
Racot. . . . . . . . . . . . . . .Poz Racot
Radkow . . . . . . . . . . . . . .Sil Wunschelburg
Radnica. . . . . . . . . . . . . .Bra Radnitz
Radogoszcz . . . . . . . . . . . .Sil Wunschendorf b/Lauban
Radostowice. . . . . . . . . . . .Bra Carlstein
Radzionkow . . . . . . . . . . . .Sil Radzionkau
Radzyn Chelminski. . . . . . . . .W.Pr Rehden
Rakoniewice. . . . . . . . . . . .Poz Rakwitz
Raszkow. . . . . . . . . . . . . .Poz Raschkow
Raszowice. . . . . . . . . . . . .Sil Raschewitz
Rawicz . . . . . . . . . . . . . .Poz Rawitsch
Rawicz, -Sarnowa . . . . . . . . .Poz Sarne
Recz . . . . . . . . . . . . . . .Bra Reetz
Renska Wies. . . . . . . . . . . .Sil Reinschdorf
Resko. . . . . . . . . . . . . . .Pom Regenwalde
Reszel . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Roessel
Retkowo. . . . . . . . . . . . . .Poz Retkowo
Rogalin. . . . . . . . . . . . . .Poz Rogalin
Rogowo . . . . . . . . . . . . . .Poz Rogowo
Rogoz. . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Roggenhausen
Rogozno. . . . . . . . . . . . . .Poz Rogasen
Rokietnica . . . . . . . . . . . .Poz Rokietnice
Rostarzewo . . . . . . . . . . . .Poz Rothenburg
Roszkow. . . . . . . . . . . . . .Poz Roschkow b/Jarotschin
Rozanka /Klodzko . . . . . . . . .Sil Rosenthal b/Glatz
Rozdzien . . . . . . . . . . . . .Sil Rosadzin OS
Roztoki ?. . . . . . . . . . . . .Sil Schonfeld b/Glatz
Rozwada. . . . . . . . . . . . . .Sil Roswadze
Ruciane-Nida, -Nida. . . . . . . .E.Pr Nieden
Ruciane-Nida, -Ruciane . . . . . .E.Pr Rudczanny (Rudweiler)
Ruda Slaska. . . . . . . . . . . .Sil Ruda
Ruda Slaska, -?. . . . . . . . . .Sil Redendorf
Ruda Slaska, -Bielszowice. . . . .Sil Bielschowitz OS
Ruda Slaska, -Chebzie. . . . . . .Sil Morgenroth
Ruda Slaska, -Godula . . . . . . .Sil Godulahutter
Ruda Slaska, -Halemba. . . . . . .Sil Halemba
Ruda Slaska, -Kochlowice . . . . .Sil Kochlowitz
Ruda Slaska, -Nowy Bytom . . . . .Sil Antonienhutte
Ruda Slaska, -Orzegow. . . . . . .Sil Orzegow
Ruda Slaska, -Stara Kuznia . . . .Sil Althammer
Ruda Slaska, -Wirek. . . . . . . .Sil Friedrichsdorf
Rudna. . . . . . . . . . . . . . .Sil Raudten
Rudy . . . . . . . . . . . . . . .Sil Gross Rauden OS
Runowo Pomorskie . . . . . . . . .Pom Ruhnow
Rusko. . . . . . . . . . . . . . .Poz Russko
Rusne(LITHUANIA) . . . . . . . . .E.Pr Russ
Ruszow . . . . . . . . . . . . . .Sil Rauscha OL
Rybnik . . . . . . . . . . . . . .Sil Rybnik
Rybnik, -Boguszowice . . . . . . .Sil Boguschowitz
Rybnik, -Chwalowice. . . . . . . .Sil Chwallowitz OS
Rybnik, -Niedobczyce . . . . . . .Sil Niedobschutz
Rybnik, -Paruszowiec . . . . . . .Sil Parusschowitz
Rychliki . . . . . . . . . . . . .E.Pr Reichenbach
Rychtal. . . . . . . . . . . . . .Sil Richthal
Ryczywol . . . . . . . . . . . . .Poz Ritschenwalde
Rydultowy. . . . . . . . . . . . .Sil Rydultau
Rydultowy Dolne. . . . . . . . . .Sil Rydultau, Nieder
Rydzyna. . . . . . . . . . . . . .Poz Reisen
Ryn. . . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Rhein
Rynarzewo. . . . . . . . . . . . .W.Pr Rohrbruck
Rynsk. . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Rynsk
Rzepin . . . . . . . . . . . . . .Bra Reppen

Sadow. . . . . . . . . . . . . . .Bra Sandow
Samostrzel . . . . . . . . . . . .Poz Samostrzel
Samsieczno . . . . . . . . . . . .Poz Samsieczno
Scinawa. . . . . . . . . . . . . .Sil Steinau a/Oder
Scinawka (Dolna, Srednia, Gorna) .Sil Steine (Nieder-, Mittel-, Ober-)
Sepolno Krajenskie . . . . . . . .W.Pr Zempelburg
Sepopol. . . . . . . . . . . . . .E.Pr Schippenbell
Sianow . . . . . . . . . . . . . .Pom Zanow
Siechnice. . . . . . . . . . . . .Sil Tschechnitz (Kraftborn)
Siemianowice . . . . . . . . . . .Sil Siemianowitz
Siemianowice, -Huta Laura. . . . .Sil Laurahutte
Siemianowice, -Michalkowice. . . .Sil Michalkowitz
Sierakow . . . . . . . . . . . . .Poz Zierke
Sierniki . . . . . . . . . . . . .Poz Sierniki
Sieroszow? . . . . . . . . . . . .Sil Seitendorf b/Glatz
Silute (LITHUANIA) . . . . . . . .E.Pr Heydekrug
Skalmierzyce . . . . . . . . . . .Poz Skalmierschutz
Skarszewy. . . . . . . . . . . . .W.Pr Schoneck
Skoki. . . . . . . . . . . . . . .Poz Schokken
Skorcz . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Skurz
Skorogoszcz. . . . . . . . . . . .Sil Schurgast
Skwierzyna . . . . . . . . . . . .Poz Schwerin a/Warthe
Slawa. . . . . . . . . . . . . . .Bra Schlesiersee (Schlawa)
Slawecice. . . . . . . . . . . . .Sil Slawentziz
Slawno . . . . . . . . . . . . . .Pom Schlawe
Sliwice. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Gross Schliwitz
Slomowo. . . . . . . . . . . . . .Poz Slomowo
Slonsk . . . . . . . . . . . . . .Bra Sonnenburg
Slubice. . . . . . . . . . . . . .Bra Frankfurt a/Oder(Ost)
Slupsk . . . . . . . . . . . . . .Pom Stolp
Smigiel. . . . . . . . . . . . . .Poz Schmiegel
Sniezka. . . . . . . . . . . . . .Sil Schneekoppe
Snowidza . . . . . . . . . . . . .Sil Hertwigswaldau
Sobotka. . . . . . . . . . . . . .Sil Zobten a/Berge
Sokolniki. . . . . . . . . . . . .Poz Sokolniki
Solec Kujawski . . . . . . . . . .Poz Schulitz
Sopot. . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Zoppot
Sosnice. . . . . . . . . . . . . .Sil Sossnitz
Sosnicowice. . . . . . . . . . . .Sil Kieferstadtel
Sowjetsk(RUSSIA) . . . . . . . . .E.Pr Tilsit
Srebrna Gora . . . . . . . . . . .Sil Silbergberg
Srem . . . . . . . . . . . . . . .Poz Schrimm
Sroda Slaska . . . . . . . . . . .Sil Neumarkt
Sroda Wielkopolska . . . . . . . .Poz Schroda
Stanowice. . . . . . . . . . . . .Sil Stanowitz
Stare Pole . . . . . . . . . . . .W.Pr Altfelde
Stargard Gdanski . . . . . . . . .W.Pr Preussisch Stargard
Stargard Szczecinski . . . . . . .Pom Stargard /Pom
Stepnice . . . . . . . . . . . . .Pom Stepenitz
Steszew. . . . . . . . . . . . . .Poz Stenschewo
Stradzewo. . . . . . . . . . . . .Bra Stolzenfelde
Stronie Slaskie. . . . . . . . . .Sil Seitenberg b/Glatz
Strupina . . . . . . . . . . . . .Sil Stroppen
Strychy. . . . . . . . . . . . . .Poz Striche
Strykowo . . . . . . . . . . . . .Poz Strykowo
Strzalkowa . . . . . . . . . . . .Sil Schutzendorf
Strzalkowo . . . . . . . . . . . .Poz Stralkowo
Strzegom . . . . . . . . . . . . .Sil Striegau
Strzelce . . . . . . . . . . . . .Sil Strehlitz
Strzelce Krajenskie. . . . . . . .Bra Friedeberg /Neumark
Strzelce Opolskie. . . . . . . . .Sil Gross Strelitz OS
Strzelce Opolskie, -?. . . . . . .Sil Schimischow
Strzelczyki. . . . . . . . . . . .Sil Klein Strehlitz
Strzelin . . . . . . . . . . . . .Sil Strehlen
Strzelno . . . . . . . . . . . . .Poz Strelno
Studzionka . . . . . . . . . . . .Sil Studenitz
Suchan . . . . . . . . . . . . . .Pom Zachan
Suchary. . . . . . . . . . . . . .Poz Suchary
Sulechow . . . . . . . . . . . . .Bra Zullichau
Sulecin. . . . . . . . . . . . . .Bra Zielenzig
Sulikow. . . . . . . . . . . . . .Sil Schonberg OL
Sulmierzyce. . . . . . . . . . . .Poz Sulmirschutz
Susz . . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Rosenberg
Swarzedz . . . . . . . . . . . . .Poz Schwersenz
Swetlogorsk(RUSSIA). . . . . . . .E.Pr Rauschen
Swidnica . . . . . . . . . . . . .Sil Schweidnitz
Swidwin. . . . . . . . . . . . . .Pom Schivelbein
Swiebodzice. . . . . . . . . . . .Sil Freiburg in Schl.
Swiebodzin . . . . . . . . . . . .Bra Schwiebus
Swiecie. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Schwetz
Swiecie n/W. . . . . . . . . . . .W.Pr Gruppe
Swieciechowa . . . . . . . . . . .Poz Schwetzkau
Swieradow Zdroj. . . . . . . . . .Sil Flinsberg Bad
Swierzawa. . . . . . . . . . . . .Sil Schonau b/Glatz
Swietochlowice . . . . . . . . . .Sil Schwientochlowitz
Swietochlowice, -? . . . . . . . .Sil Schlesiengrubbe OS
Swietochlowice, -Chropaczow. . . .Sil Kopanina
Swinoujscie. . . . . . . . . . . .Pom Swinemunde
Swinoujscie, -Karsibor . . . . . .Pom Kaseburg
Sycow. . . . . . . . . . . . . . .Sil Gross Wartenberg
Syrynia. . . . . . . . . . . . . .Sil Syrm
Szamocin . . . . . . . . . . . . .Poz Samotschin
Szamotuly. . . . . . . . . . . . .Poz Samter
Szczawno Zdroj . . . . . . . . . .Sil Salzbrunn Bad
Szczawno Zdroj, -Gorne . . . . . .Sil Saltzbrunn, Ober
Szczecin . . . . . . . . . . . . .Pom Stettin
Szczecin, -Babin . . . . . . . . .Pom Cavelwisch
Szczecin, -Barnucin. . . . . . . .Pom Augusthof
Szczecin, -Bezrzecze . . . . . . .Pom Brunn
Szczecin, -Bledow. . . . . . . . .Pom Jagersweil
Szczecin, -Boleszyce . . . . . . .Pom Katherinenhof
Szczecin, -Bolinko . . . . . . . .Pom Grunhof
Szczecin, -Bukowo. . . . . . . . .Pom Buchholz
Szczecin, -Bystrzyk. . . . . . . .Pom Bergquell
Szczecin, -Ciesnik . . . . . . . .Pom Unter Muhle
Szczecin, -Cieszyce. . . . . . . .Pom Sternkrug
Szczecin, -Dabie . . . . . . . . .Pom Altdamm
Szczecin, -Drzetowo. . . . . . . .Pom Bredow
Szczecin, -Dunikowo. . . . . . . .Pom Rosengarten
Szczecin, -Glebokie. . . . . . . .Pom Glambeck
Szczecin, -Glinki. . . . . . . . .Pom Glienken
Szczecin, -Goclaw. . . . . . . . .Pom Gotzlow
Szczecin, -Golecino. . . . . . . .Pom Frauendorf
Szczecin, -Grabowo . . . . . . . .Pom Grabow
Szczecin, -Gumience. . . . . . . .Pom Scheune
Szczecin, -Jezierzyce. . . . . . .Pom Jeseritz
Szczecin, -Klobucko. . . . . . . .Pom Kellerbecker Muhle
Szczecin, -Klucze. . . . . . . . .Pom Klutz
Szczecin, -Kniewo. . . . . . . . .Pom Kienwerder
Szczecin, -Kolowo. . . . . . . . .Pom Kolow
Szczecin, -Krasnica. . . . . . . .Pom Kratzwiek
Szczecin, -Krzekoszow. . . . . . .Pom Wilhelmsmuhle
Szczecin, -Krzekowo. . . . . . . .Pom Kreckow
Szczecin, -Lasztownia. . . . . . .Pom Lastadie
Szczecin, -Niebuszewo. . . . . . .Pom Zabelsdorf
Szczecin, -Niemierzyn. . . . . . .Pom Nemitz
Szczecin, -Odolany . . . . . . . .Pom Wedelshohe
Szczecin, -okreg . . . . . . . . .Pom Randow (Kreis)
Szczecin, -Osow. . . . . . . . . .Pom Wussow
Szczecin, -Pilchowo. . . . . . . .Pom Polchow
Szczecin, -Podborz . . . . . . . .Pom Waldschlosschen
Szczecin, -Podjuchy. . . . . . . .Pom Podejuch
Szczecin, -Pogodno . . . . . . . .Pom Braunsfelde
Szczecin, -Police. . . . . . . . .Pom Politz
Szczecin, -Pomorzany . . . . . . .Pom Pommerensdorf
Szczecin, -Rogatka . . . . . . . .Pom Zollhaus
Szczecin, -Rudnik. . . . . . . . .Pom Hammer Muhle
Szczecin, -Sienno. . . . . . . . .Pom Heuershof
Szczecin, -Skoki . . . . . . . . .Pom Mucken Muhle
Szczecin, -Skolwin . . . . . . . .Pom Odermunde
Szczecin, -Slawociesze . . . . . .Pom Franzhausen
Szczecin, -Slowiensko. . . . . . .Pom Wendorf
Szczecin, -Smierdnica. . . . . . .Pom Muhlenbeck
Szczecin, -Starkow . . . . . . . .Pom Mittelmuhle
Szczecin, -Stoki . . . . . . . . .Pom Rollberg
Szczecin, -Stolczyn. . . . . . . .Pom Stolzenhagen
Szczecin, -Struga. . . . . . . . .Pom Hohenkrug
Szczecin, -Swierczewo. . . . . . .Pom Schwarzow
Szczecin, -Trzebusz. . . . . . . .Pom Stutthof
Szczecin, -Turzyn. . . . . . . . .Pom Torney
Szczecin, -Warszewo. . . . . . . .Pom Warsow
Szczecin, -Widok . . . . . . . . .Pom Friedensburg
Szczecin, -Wielgowo. . . . . . . .Pom Augustwalde
Szczecin, -Zalom . . . . . . . . .Pom Arnimswalde
Szczecin, -Zdroje. . . . . . . . .Pom Finkenwalde
Szczecin, -Zelichowo . . . . . . .Pom Zullchow
Szczecin, -Zydowice. . . . . . . .Pom Sydowsaue
Szczecinek . . . . . . . . . . . .Pom Neustettin
Szczytna . . . . . . . . . . . . .Sil Ruckers
Szczytno . . . . . . . . . . . . .E.Pr Ortelsburg
Szelejewo. . . . . . . . . . . . .Poz Schelejewo
Szklarska Poreba . . . . . . . . .Sil Schreiberhau
Szlichtyngowa. . . . . . . . . . .Sil Schlichtingsheim
Szprotawa. . . . . . . . . . . . .Sil Sprottau
Sztum. . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Stuhm
Szubin . . . . . . . . . . . . . .Poz Schubin
Szymonkow. . . . . . . . . . . . .Sil Simmenau

Tarnow Opolski . . . . . . . . . .Sil Tarnau
Tarnowskie Gory. . . . . . . . . .Sil Tarnowitz
Tarnowskie Gory, -Bobrowniki . . .Sil Bobrownik
Tarnowskie Gory, -Naklo. . . . . .Sil Naklo
Tarnowskie Gory, -Strzybnica . . .Sil Friedenshutte
Tczew. . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Dirschau
Tilsit(RUSSIA) . . . . . . . . . .E.Pr Splitter
Tlumaczow. . . . . . . . . . . . .Sil Tuntschendorf
Tolkmicko. . . . . . . . . . . . .E.Pr Tolkemit
Torun. . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Thorn
Torun, -?. . . . . . . . . . . . .W.Pr Mocker
Torzym . . . . . . . . . . . . . .Bra Sternberg
Torzym, -Zachodni. . . . . . . . .Bra Sternberg, West
Toszek . . . . . . . . . . . . . .Sil Tost
Trzcianka. . . . . . . . . . . . .Poz Schonlanke
Trzciel. . . . . . . . . . . . . .Poz Tirschtiegel
Trzcinsko Zdroj. . . . . . . . . .Bra Schonfliess
Trzebcz. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Trzebcz
Trzebiatow . . . . . . . . . . . .Pom Treptow a/Rega
Trzebiez . . . . . . . . . . . . .Pom Gross Ziegenort
Trzebnica. . . . . . . . . . . . .Sil Trebnitz
Trzemeszno . . . . . . . . . . . .Poz Tremessen
Trzynik. . . . . . . . . . . . . .Pom Trienke
Tschernjachowsk(RUSSIA). . . . . .E.Pr Insterburg
Tuchola. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Tuchel
Tuczno . . . . . . . . . . . . . .Poz Tutz
Turew. . . . . . . . . . . . . . .Poz Turew
Turza Mala . . . . . . . . . . . .E.Pr Klein Tauersee
Twardogora . . . . . . . . . . . .Sil Festenburg
Tychy. . . . . . . . . . . . . . .Sil Tichau
Tychy, -?. . . . . . . . . . . . .Sil Neuberun
Tychy, -Bierun . . . . . . . . . .Sil Bierun
Tychy, -Bojszowy . . . . . . . . .Sil Boischow
Tychy, -Golawiec . . . . . . . . .Sil Gollawitz
Tychy, -Gostyn . . . . . . . . . .Sil Gostin
Tychy, -Holdunow . . . . . . . . .Sil Anhalt
Tychy, -Ledziny. . . . . . . . . .Sil Lendzin
Tychy, -Paprociany . . . . . . . .Sil Paprotzan
Tychy, -Wyry . . . . . . . . . . .Sil Wyrow

Ujazd. . . . . . . . . . . . . . .Sil Ujest OS
Ujscie . . . . . . . . . . . . . .Poz Usch
Uniecice . . . . . . . . . . . . .Sil Meffersdorf
Uraz . . . . . . . . . . . . . . .Sil Auras a/Oder OS
Ustka. . . . . . . . . . . . . . .Pom Stolpmunde
Ustronie Morskie . . . . . . . . .Pom Henkenhagen
Uszyce . . . . . . . . . . . . . .Sil Uschutz
Uzarzewo . . . . . . . . . . . . .Poz Uzarzewo

Wabrzezno. . . . . . . . . . . . .W.Pr Briesen
Wagrowiec. . . . . . . . . . . . .Poz Wongrowitz
Walbrzych. . . . . . . . . . . . .Sil Waldenburg
Walbrzych, -Bialy Kamien . . . . .Sil Weisstein
Walbrzych, -Dietrzychowice . . . .Sil Dittersbach
Walbrzych, -Glinik . . . . . . . .Sil Hain
Walbrzych, -Konradow . . . . . . .Sil Conradsthal
Walbrzych, -Kozice . . . . . . . .Sil Neukrausendorf
Walbrzych, -Ksiaz. . . . . . . . .Sil Furstenstein
Walbrzych, -Lubiechow. . . . . . .Sil Liebichau
Walbrzych, -Ocieszow . . . . . . .Sil Utschendorf
Walbrzych, -Piaskowa Gora. . . . .Sil Sandberg
Walbrzych, -Rusinowo . . . . . . .Sil Russendorf
Walbrzych, -Sobiecin . . . . . . .Sil Nieder Hermsdorf
Walbrzych, -Stary Zdroj. . . . . .Sil Altwasser
Walbrzych, -Stronie. . . . . . . .Sil Steindorf
Walbrzych, -Szczawienko. . . . . .Sil Nieder Salzbrunn
Walcz. . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Deutsch Krone
Walim. . . . . . . . . . . . . . .Sil Wustewaltersdorf
Wapienno . . . . . . . . . . . . .Poz Wapienno
Wargowo. . . . . . . . . . . . . .Poz Wargowo
Wartkow. . . . . . . . . . . . . .Pom Wartekow
Wasosz . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Bruchhof
Wasosz . . . . . . . . . . . . . .Sil Herrnstadt
Wasowo . . . . . . . . . . . . . .Poz Wonsowo
Wawelno. . . . . . . . . . . . . .Sil Lindenwald
Wegorzewo. . . . . . . . . . . . .E.Pr Angerburg
Wegorzyno. . . . . . . . . . . . .Pom Wangerin
Wejherowo. . . . . . . . . . . . .W.Pr Neustadt
Wesola . . . . . . . . . . . . . .Sil Wessolla
Wiazow . . . . . . . . . . . . . .Sil Wansen
Wichorze . . . . . . . . . . . . .W.Pr Wichorsee
Wiecbork . . . . . . . . . . . . .W.Pr Vandsburg
Wielichowo . . . . . . . . . . . .Poz Wielichowo
Wielun . . . . . . . . . . . . . .Poz Filehne
Wieszowa . . . . . . . . . . . . .Sil Wieschowa
Winna Gora . . . . . . . . . . . .Poz Winnagora
Winsko . . . . . . . . . . . . . .Sil Winzig
Wisniewo . . . . . . . . . . . . .Poz Wisniewo
Witkowo. . . . . . . . . . . . . .Poz Witkowo
Witnica Chojenska. . . . . . . . .Bra Vietz Ostbahn
Wlen . . . . . . . . . . . . . . .Sil Lahn
Wodzislaw Slaski . . . . . . . . .Sil Loslau
Wodzislaw Slaski, -Pszow . . . . .Sil Pschow
Wodzislaw Slaski, -Radlin. . . . .Sil Radlin
Wodzislaw Slaski, -Repty Sl. . . .Sil Alt Repten
Wodzislaw Slaski, -Smardzowice . .Sil Smarzowitz
Wojcieszow . . . . . . . . . . . .Sil Kauffung
Wolczyn. . . . . . . . . . . . . .Sil Konstadt OS
Wolin. . . . . . . . . . . . . . .Pom Wollin
Wolow. . . . . . . . . . . . . . .Sil Wohlau
Wolsztyn . . . . . . . . . . . . .Poz Wollstein
Wozniki. . . . . . . . . . . . . .Sil Woischnik
Wroblin. . . . . . . . . . . . . .Sil Frauendorf
Wroclaw. . . . . . . . . . . . . .Sil Breslau
Wroclaw, -Bartoszowice . . . . . .Sil Bartheln
Wroclaw, -Bienkowice . . . . . . .Sil Lindenruh
Wroclaw, -Bierdzany. . . . . . . .Sil Pirscham
Wroclaw, -Biskupin . . . . . . . .Sil Bischofswalde
Wroclaw, -Borek. . . . . . . . . .Sil Kleinburg
Wroclaw, -Brochow. . . . . . . . .Sil Brockau
Wroclaw, -Dabie. . . . . . . . . .Sil Gruneiche
Wroclaw, -Gadow Maly . . . . . . .Sil Klein Gandau
Wroclaw, -Gaj. . . . . . . . . . .Sil Herdain
Wroclaw, -Gajowice . . . . . . . .Sil Gabitz
Wroclaw, -Grabiszyn. . . . . . . .Sil Grabschen
Wroclaw, -Grabiszynek. . . . . . .Sil Leedeborn
Wroclaw, -Huby . . . . . . . . . .Sil Huben
Wroclaw, -Janowek. . . . . . . . .Sil Johannisberg
Wroclaw, -Jarnoltow. . . . . . . .Sil Arnoldsmuhle
Wroclaw, -Jerzmanowo . . . . . . .Sil Herrmannsdorf
Wroclaw, -Karlowice. . . . . . . .Sil Karlowitz
Wroclaw, -Klecina. . . . . . . . .Sil Klettendorf
Wroclaw, -Kleczkow . . . . . . . .Sil Kletschkau
Wroclaw, -Klokoczyce . . . . . . .Sil Glogschultz
Wroclaw, -Kowale . . . . . . . . .Sil Friedewalde
Wroclaw, -Kozanow. . . . . . . . .Sil Kosel
Wroclaw, -Krzyki . . . . . . . . .Sil Krietern
Wroclaw, -Ksieze . . . . . . . . .Sil Ohlewiesen
Wroclaw, -Lamowice . . . . . . . .Sil Lamsfeld
Wroclaw, -Lesnica. . . . . . . . .Sil Deutsch Lissa
Wroclaw, -Marszowice . . . . . . .Sil Marschwitz
Wroclaw, -Maslice. . . . . . . . .Sil Masselwitz
Wroclaw, -Mokra. . . . . . . . . .Sil Muckerau
Wroclaw, -Muchobor . . . . . . . .Sil Mochbern
Wroclaw, -Nowa Karczma . . . . . .Sil Sandberg
Wroclaw, -Nowy Dwor. . . . . . . .Sil Neuhaus
Wroclaw, -Oltaszyn . . . . . . . .Sil Herzogshufen
Wroclaw, -Opatowice. . . . . . . .Sil Ottwitz
Wroclaw, -Oporow . . . . . . . . .Sil Opperau
Wroclaw, -Osiniec. . . . . . . . .Sil Kaltasche
Wroclaw, -Osobowice. . . . . . . .Sil Oswitz
Wroclaw, -Partynice. . . . . . . .Sil Hartlieb
Wroclaw, -Pawlowice. . . . . . . .Sil Wendelborn
Wroclaw, -Pilczyce . . . . . . . .Sil Pilsnitz
Wroclaw, -Polanowice . . . . . . .Sil Weidebruck
Wroclaw, -Poswietne. . . . . . . .Sil Lilienthal
Wroclaw, -Pracze . . . . . . . . .Sil Herrprotsch
Wroclaw, -Psie Pole. . . . . . . .Sil Hundsfeld
Wroclaw, -Pustki . . . . . . . . .Sil Klein Heidau
Wroclaw, -Rakowiec . . . . . . . .Sil Morgenau
Wroclaw, -Ratyn. . . . . . . . . .Sil Rathen
Wroclaw, -Redzin . . . . . . . . .Sil Ransern
Wroclaw, -Rozanka. . . . . . . . .Sil Rosenthal
Wroclaw, -Sepolno. . . . . . . . .Sil Zimpel
Wroclaw, -Siedlec. . . . . . . . .Sil Zedlitz
Wroclaw, -Soltysowice. . . . . . .Sil Burgweide
Wroclaw, -Stablowice . . . . . . .Sil Stabelwitz
Wroclaw, -Starocin . . . . . . . .Sil Drachenbrunn
Wroclaw, -Strachowice. . . . . . .Sil Schongarten
Wroclaw, -Swiatniki. . . . . . . .Sil Schwentnig
Wroclaw, -Swiniary . . . . . . . .Sil Weidenhof
Wroclaw, -Swojec . . . . . . . . .Sil Swoitsch
Wroclaw, -Szczepin . . . . . . . .Sil Tschepin
Wroclaw, -Szczytniki . . . . . . .Sil Scheitnigen
Wroclaw, -Widawa . . . . . . . . .Sil Weide
Wroclaw, -Wojszyce . . . . . . . .Sil Hoinstein
Wroclaw, -Zacisze. . . . . . . . .Sil Wilhelmsruh
Wroclaw, -Zakrzow. . . . . . . . .Sil Sacrau
Wroclaw, -Zalesie. . . . . . . . .Sil Leerbeuthel
Wroclaw, -Zerniki. . . . . . . . .Sil Neukirch /Breslau
Wroclaw, -Zgorzelisko. . . . . . .Sil Gorlitz /Breslau
Wroclaw, -Zlotniki . . . . . . . .Sil Goldschmieden
Wroki. . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Wrotzk
Wronki . . . . . . . . . . . . . .Poz Wronke
Wrzesnia . . . . . . . . . . . . .Poz Wreschen
Wschowa. . . . . . . . . . . . . .Poz Fraustadt
Wylatowo . . . . . . . . . . . . .Poz Wilatowen
Wyrzysk. . . . . . . . . . . . . .Poz Wirsitz
Wysoka . . . . . . . . . . . . . .Poz Wissek
Wyszonowice. . . . . . . . . . . .Sil Ruppersdorf

Zabkowice Slaskie. . . . . . . . .Sil Frankenstein
Zaborowice . . . . . . . . . . . .Sil Saborwitz
Zaborze. . . . . . . . . . . . . .Sil Zaborze
Zabrze . . . . . . . . . . . . . .Sil Hindenburg OS
Zabrze, -Biskupice . . . . . . . .Sil Borsigwerk OS
Zabrze, -Dorota. . . . . . . . . .Sil Dorotheendorf OS
Zabrze, -Grzybowice. . . . . . . .Sil Pilzendorf OS
Zabrze, -Macejow . . . . . . . . .Sil Mathesdorf
Zabrze, -Makoszowy . . . . . . . .Sil Makoschau OS
Zabrze, -Mikulczyce. . . . . . . .Sil Mikultschutz
Zabrze, -Pawlow. . . . . . . . . .Sil Paulsdorf OS
Zabrze, -Rokitnica . . . . . . . .Sil Rokittnitz OS
Zagan. . . . . . . . . . . . . . .Sil Sagan
Zalesie. . . . . . . . . . . . . .Poz Zalesie
Zalewo . . . . . . . . . . . . . .E.Pr Saalfeld
Zaniemysl. . . . . . . . . . . . .Poz Santomischel
Zareba . . . . . . . . . . . . . .Sil Lichtenau
Zary . . . . . . . . . . . . . . .Bran Sorau
Zasieki. . . . . . . . . . . . . .Bra Forst
Zaskocz. . . . . . . . . . . . . .W.Pr Zaskotsch
Zawadskie. . . . . . . . . . . . .Sil Zawadzki (Andreashutte)
Zawidow. . . . . . . . . . . . . .Sil Seidenberg OL
Zbaszyn. . . . . . . . . . . . . .Poz Bentschen
Zbaszynek. . . . . . . . . . . . .Poz Neubentschen
Zbroslawice. . . . . . . . . . . .Sil Broslawitz
Zduny. . . . . . . . . . . . . . .Poz Zduny
Zdzieszowice . . . . . . . . . . .Sil Derschnitz (Odertal)
Zebowo . . . . . . . . . . . . . .Poz Zebowo
Zebrzydowa . . . . . . . . . . . .Sil Siegersdorf
Zelazna. . . . . . . . . . . . . .Sil Marzdorf
Zerkow . . . . . . . . . . . . . .Poz Zerkow
Zgorzelec. . . . . . . . . . . . .Sil Gorlitz
Zgorzelec, -Ujazd. . . . . . . . .Sil Moys
Ziebice. . . . . . . . . . . . . .Sil Munsterberg
Zielona Gora . . . . . . . . . . .Sil Grunberg
Zlocieniec . . . . . . . . . . . .Pom Falkenburg
Zlotoryja. . . . . . . . . . . . .Sil Goldberg
Zlotow . . . . . . . . . . . . . .W.Pr Flatow
Zloty Stok . . . . . . . . . . . .Sil Reichenstein
Zmigrod. . . . . . . . . . . . . .Sil Trachenberg
Znin . . . . . . . . . . . . . . .Poz Znin
Zory . . . . . . . . . . . . . . .Sil Sohrau
Zydowo . . . . . . . . . . . . . .Poz Zydowo

ZWAŁA CO ?